Historia Loesje

Loesje [luszje], czyli po polsku Lusia, narodziła się w Arnhem w Holandii, 24 listopada 1983 roku. Przez parę tygodni o jej narodzinach donosiły uliczne plakaty. Loesje to grupa ludzi działających na całym świecie, a jednocześnie postać, poprzez którą chcą inspirować innych. Idea tego ruchu powstała w grupie przyjaciół, których celem było powołanie do życia nowej inicjatywy, będącej odpowiedzią na problemy, którymi przez ówczesną sytuację polityczną żyła Holandia.

Choć Loesje jest najbardziej rozpoznawana w Holandii i jej rodzinnym Arnhem, z czasem jej idea rozprzestrzeniła się na cały świat. Dziś lokalne grupy Loesje działają w kilkudziesięciu krajach. Loesje jest obecna między innymi w Niemczech, Francji, Belgii, Estonii, Nepalu, Maroku, Palestynie.

Od 1994 roku działa międzynarodowa fundacja Loesje (Loesje International), która wspiera przedsięwzięcia grup w innych krajach i współpracuje z innymi organizacjami pozarządowymi, angażuje się w inicjatywy na rzecz wolności słowa, tolerancji, kreatywności. Prowadzi szkolenia, międzynarodowe wymiany i warsztaty kreatywnego pisania tekstów.

Do Polski pierwsze informacje o Loesje dotarły podobno już na początku lat 90. Loesje swoją pierwszą publikację po polsku wydała w Kielcach w 2006 roku. Dziś najprężniej działa warszawska grupa Loesje. Jej członkowie prowadzą m.in. sesje kreatywnego pisania dla zorganizowanych grup, takich jak nauczyciele, i otwarte warsztaty dla wszystkich zainteresowanych twórczym spędzeniem czasu. 

Jeśli idee Loesje są ci bliskie i chcesz włączyć się w działania, zapraszamy na dowolne warsztaty kreatywnego pisania lub akcję w przestrzeni organizowaną przez Loesje Polska. Każde zgłoszenie traktujemy indywidualnie i wspólnie ustalamy plan działań.
Kalendarz wydarzeń Loesje znajdziesz tutaj.

 

Cele i wartości Loesje

Działalność Loesje ma pobudzać odbiorców do refleksji, a także kreatywnego i twórczego myślenia oraz uświadomić możliwość wpływania na najbliższe otoczenie.

Teksty, które zamieszczane są na drukach (plakatach, pocztówkach, wlepkach), tworzone są najczęściej w ramach warsztatów kreatywnego pisania, a ich celem jest dzielenie się pomysłami i ideami, wyrażenie własnych opinii przy użyciu krótkich sloganów. Warsztaty Loesje to okazja do wyrażania swoich poglądów oraz inspiracja do działania, zwłaszcza w najbliższym otoczeniu.

Loesje jako osoba kieruje się wartościami kształtującymi jej myśli oraz słowa. Te wartości to przede wszystkim wolność wyrażania własnej opinii i wolność słowa, tolerancja, umiejętność pozytywnej krytyki, sprzeciwianie się autorytetom. Loesje wierzy w siłę ludzi, własną inicjatywę, kreatywność, niezależność, wolność, akceptację i pokój.

Loesje nie polega na mówieniu ludziom, co mają myśleć lub robić. Celem jest inspirowanie ich do kształtowania i wyrażania własnych opinii.

Ponieważ Loesje chce wchodzić w interakcje również z przypadkowo napotkanymi osobami – w miejscach, gdzie się pojawia, można zauważyć jej czarno-białe plakaty, także w postaci murali.
Plakaty w archiwach Loesje są dostępne nieodpłatnie. Każdy może pobrać swoje ulubione postery i powiesić je w miejscach, które są ciekawie dopasowane do treści hasła (np. na publicznych tablicach ogłoszeniowych, na klatce w bloku, w szkole czy na uczelni, w miejscach spotkań). Ich wykorzystanie nie może mieć charakteru komercyjnego.
Plakaty można pobierać z działu Plakaty lub archiwum na www.Loesje.org.

 

Loesje i jej rodzina

Loesje ma barwną rodzinę, która tak jak ona chce dzielić się swoimi myślami. Każdy ma jednak inny charakter, przez co ich wypowiedzi różnią się od tych, pod którymi podpisałaby się Loesje.

Młodszy brat
To dorastający chłopak. Jego poglądy mogą być skrajne, bo bada świat w prowokujący sposób. Jest nieco samolubny i udaje twardziela, jednak potrafi być wzruszający, ale też niezwykle irytujący. Czasami jego poglądy są takie, jak siostry, a czasami mówi rzeczy, których ona by nigdy nie wypowiedziała. Każda dziewczyna, która ma młodszego brata zna ten typ: czasem jest najlepszym kumplem na świecie, ale czasem ma się ochotę go zabić. Miewa świetne pomysły i sprawie używa słów, lecz bywa też niezwykle negatywny, sarkastyczny i irytujący.

Kuzyn Carl
Udało mu się pozostać bezrobotnym przez 10 lat po tym, jak urząd opatrzył go etykietą "trudny do kontrolowania". Utrzymuje się z zasiłku. Co tydzień wysyła podanie o pracę do kóla Holandii, gdyż musi starać się o zatrudnienie przynajmniej raz na tydzień. Przez resztę czasu cieszy się życiem. Ma wiele pomysłów i ideałów, jednak brak mu energii i entuzjazmu Loesje.

Ciotka Rita
Wymyśliła słowo "klawy". Uwielbia herbatę z biszkoptami, gorącą czekoladę i Koło Fortuny. Lubi wychodzić na nocne karaoke do pobliskiego pubu, gdzie pod koniec imprezy tańczy na barze. Organizuje wieczory bingo w domu kultury, zna wszystkich z okolicy i pamięta każdą plotkę. Przejmuje się światem w sposób trochę naiwny i lekko powierzchowny.Potrafi znaleźć odniesienie między problemami społecznymi a jej własną sytuacją, czasem gubiąc się w nich, ale zawsze pozostaje otwarta na nowe rzeczy, zwłaszcza w wymiarze duchowym.

Dziadek
Jest chodzącym podręcznikiem historii. Myśli pragmatycznie, ma ogromne doświadczenie i nikt go nie oszuka. To człowiek z rozeznaniem w sprawach społecznych. Bardzo lubi swoją wnuczkę. To stary lewicowiec, który ciągle świętuje pierwszego maja.

Babcia
Połowę swojego czasu spędza zagranicą. Robi rzeczy, o których nikt nigdy nie słyszał i prowadzi niesamowite życie. Jest starą buntowniczką po osiemdziesiątce lub – jak sama to ujmuje – w kwiecie wieku. Piękni, opaleni mężczyźni skrycie się w niej podkochują. Gdziekolwiek się znajdzie, spotyka interesujących i przedziwnych ludzi. Jest sceptycznie nastawiona do rzeczy takich jak manipulacja genami, zabawki na baterie i chleb-razowy-który-wygląda-jak-pszenny, jednak stara się być otwartą osobą. Jest prawdopodobnie pierwszą osobą w podeszłym wieku, która włamała się do plików Secret Service przez Internet.

Matka
Matka Loesje chce, by jej dzieci były szczęśliwe, ale także żeby miały "dobra pracę" oraz "odpowiednich przyjaciół". Jednak rodzicielska definicja tego, co "dobre" i "odpowiednie" nie zawsze odzwierciedla poglądy dzieci. Jednak odkąd Loesje i jej brat nie są już tak mali, zaczęła korzystać z wolnego czasu i wolności. Niedawno zaczęła uczyć się włoskiego i wyjechała sama na wakacje, zostawiając ojca Loesje, by dla odmiany on zajmował się domem.

Ojciec
Sądzi, że pomysły Loesje są świetne, ale nie do końca rozumie wszystkie z nich. Trochę obawia się tego, co powiedzą sąsiedzi i koledzy z pracy. Za młodu sporo się wygłupiał, ale teraz próbuje utrzymać to w tajemnicy przed swoimi dziećmi, bo nie chce stanowić złego przykładu. Jest typem osoby, która często pyta "Czy nie możesz być ciszej?" albo "Czy to na pewno konieczne?". Często można go spotkać przed sklepem, kiedy żona kupuje ubrania. Prawdopodobnie płaci zbyt duże podatki, bo nie chce mu się spisywać wszystkiego, co może odliczyć. Na strychu wciąż ma swój ulubiony model kolejki.

Wujek Henry
Jest nieco cyniczny. Uwielbia pracować na działce i trzyma się też swoich starych zwyczajów: owsianka na śniadanie o 7:30 każdego dnia; jeden biszkopt do herbaty o 11:00, o 20:00 filiżanka kawy do wiadomości, a o 22:00 spać, bo następnego dnia o 7:30 będzie serwowana owsianka. Ze swoją żoną – ciocią Ritą – wiedzie spokojne, szczęśliwe życie. To  zwykle ona eksperymentuje z nowymi rzeczami, ale od czasu do czasu to on robi zaskakujące rzeczy i na przykład zapisuje się na taniec szamański. Jest trochę burżujem, ale czasami potrafi być postępowy i nowoczesny.

 

Loesje na świecie

Grupy Loesje piszą i rozpowszechniają plakaty na całym świecie. Przez wiele lat działalności Loesje w różnych krajach powstało kilkadziesiąt grup o różnym profilu, które tworzą rozbudowaną sieć w Europie, Afryce, Ameryce i Azji. Część z nich zaangażowana jest bardziej w sprawy społeczne, inne raczej w kulturę i sztukę. Elastyczność Loesje pozwala na określenie profilu własnej grupy i dobór działań zależnie od warunków lokalnych, a także liczebności grupy. Lokalne grupy tworzą teksty, które są istotne dla nich samych oraz dla kraju, regionu bądź miasta, w którym żyją. Zwykle teksty te są pisane w języku (lub językach) tego właśnie kraju.

Więcej o grupach lokalnych Loesje: www.loesje.org