3 maja: Dzień Wolności Prasy i Plakatowania

Trzeciego maja, razem z obchodami Światowego Dnia Wolności Prasy (World Press Freedom Day), Loesje organizuje Światowy Dzień Plakatowania (World Sticking Day). Poprzez swoje teksty, Loesje chce wskazać na pozytywny i kreatywny aspekt wolności słowa. Do udziału w akcji zaprasza aktywistów z całego świata.

 
Światowy Dzień Wolności Prasy został ustanowiony przez ONZ w 1993 roku i jest wydarzeniem o zasięgu międzynarodowym.

Ponieważ dla Loesje wolność wyrażania własnej opinii jest jedną z kluczowych wartości, na kolejnych warsztatach powstają nowe plakaty dotyczące wolności opinii czy prasy. Wszystkie dostępne są w zasobach na stronie Loesje.org. Z okazji Dnia Wolności Prasy, Loesje zaprasza do wspólnego rozpowszechniania plakatów, a także fotografowania ich i umieszczania na stronie WorldStickingDay.wordpress.com oraz w mediach społecznościowych, z wykorzystaniem hasztaga #WorldStickingDay.

Akcja związana jest również z 19. Artykułem Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, uznającym swobodę posiadania niezależnej opinii i wyrażania jej za niezbywalne prawo każdego człowieka. Plakaty Loesje nie są dedykowane jedynie tym, którzy zmagają się z cenzurą, ale też tym, którzy mogą cieszyć sie wolnością słowa i chcą ją świętować, jako ważne osiągnięcie.

LOESJE [Luszje], czyli po polsku Lusia
To imię młodej Holenderki, które od ponad 30 lat gości na czarno-białych plakatach z inspirującymi hasłami. Loesje to także międzynarodowa organizacja i sieć ludzi działających na całym świecie, organizujących warsztaty kreatywnego pisania, podczas których powstają plakaty podpisane tym imieniem.

Więcej o Loesje i archiwum plakatów: www.loesje.org
Jeśli masz pytania dotyczące akcji, napisz na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


PressFreedom posters