Co robimy
Działania Loesje opierają się na kreatywnym myśleniu, wolności ekspresji oraz aktywizmie społecznym. Ponieważ Loesje wierzy w sprawczość słów, podkreślając przy tym pozytywny wymiar wolności wypowiedzi, od samego początku pisze teksty, które ukazują twórczą moc języka.
Nowe hasła podpisane jej imieniem powstają podczas warsztatów kreatywnego pisania lub są tłumaczeniami plakatów Loesje stworzonych w innych językach.
Warsztaty kreatywnego pisania to okazja do bliższego poznania idei Loesje oraz sposobu jej działania. Opierają się na wspólnym pisaniu krótkich tekstów i wymianie pomysłów oraz podpowiadają, jak efektywnie wykorzystywać wieloznaczności języka do wyrażania swoich myśli w postaci zwięzłych, niekonwencjonalnych haseł.
TEKSTY W PRZESTRZENI
Plakaty stworzone na warsztatach stają się bazą do dalszych działań.
Loesje lubi wchodzić w interakcje z przypadkowo napotkanymi osobami – i dlatego jej teksty można spotkać choćby podczas spaceru w postaci murali czy plakatów powieszonych na lokalnych tablicach ogłoszeń. Ich minimalistyczna, czarno-biała estetyka wyróżnia je w natłoku kolorowych reklam.
Pierwszy mural Loesje w Polsce powstał na warszawskiej Pradze Północ w grudniu 2011 roku. Tekst "Im dłużej czekasz na przyszłość / tym będzie krótsza" zagościł na ulicy Stalowej 38 dzięki staraniom praskich aktywistów i we współpracy z Fundacją Sztuki Arteria.
Jesienią 2013 i 2015 roku na Pradze Południe, Pradze Północ, Targówku i Muranowie pojawiły kolejne murale Loesje, zrealizowane m.in. w ramach projektu "Miasto myśli". Innym działaniem wpisanym w projekt były tymczasowe instalacje haseł wykonanych z drewnianych liter – które gościły m.in. w Ogrodach BUW-u, w ogródku domku fińskiego Państwomiasto na Trawie, kawiarni Kafka i Baru Studio przed Pałacem Kultury i Nauki.
Poza Warszawą wielkoformatowe hasła Loesje można spotkać od 2019 roku w Zgierzu oraz Szczecinie, a teksty na budynki zostały wybrane przez osoby uczestniczące w lokalnych warsztatach kreatywnego pisania.
W Szczecinie hasło "Wpisz w nawigację / podróż w nieznane" tematycznie wpisało się w swoje nowe otoczenie – mieści się na ścianie w pobliżu Dworca Głównego PKP, dzięki czemu widzą je podróżni wjeżdżający pociągiem ze Szczecina i wyjeżdżający z miasta.
3 MAJA: DZIEŃ WOLNOŚCI PRASY
Ponieważ wolność wyrażania własnej opinii to dla Loesje jedna z kluczowych wartości, corocznie obchodzi Światowy Dzień Wolności Prasy. Przypadające trzeciego maja święto jest szczególną okazją, by podkreślić konstruktywny i twórczy wymiar wolności słowa.
Loesje International udostępnia na swojej stronie tematyczny wybór plakatów w kilkunastu językach, które można pobrać i powiesić na sąsiedzkiej tablicy ogłoszeń, w pracy czy szkole, udostępnić w mediach społecznościowych – i tym samym przyłączyć się do świętowania.
Światowy Dzień Wolności Prasy (World Press Freedom Day) został ustanowiony w 1993 roku przez ONZ i wiąże się z 19. Artykułem Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, który uznaje swobodę posiadania niezależnej opinii i wyrażania jej za niezbywalne prawo każdego człowieka.
Przypomina również o wszystkich, którzy zmagają się z cenzurą, a także o wolności słowa jako ważnym osiągnięciu, które nie może być traktowane jako pewnik.
SKORZYSTAJ Z PLAKATÓW LOESJE
Plakaty Loesje mają charakter autorski, stąd bez dodatkowej konsultacji można je wykorzystywać w sposób niekomercyjny oraz w oryginalnym brzmieniu, np. jako plakaty pobrane ze stron Loesje.
Największe archiwum plakatów dostępne jest na stronie Loesje International:
Bez konsultacji można je również cytować – z uznaniem autorstwa (podpisem "Loesje") oraz bez zmian w treści, o ile nie są one uzasadnione kontekstem, np. polemiką.
Można je także zinterpretować graficznie, np. wykaligrafować, jeśli zachowane będzie oryginalne brzmienie plakatu i podpis.
ZAPROŚ LOESJE
Dysponujesz większą przestrzenią, w której mogłyby pojawić się plakaty Loesje i chcesz zorganizować z nami akcję?
KALENDARZE I TORBY
Hasła Loesje trafiają również do kalendarzy, na torby czy pocztówki – które dostępne są w sklepie online:
KOSZULKI I KUBKI
Kilkadziesiąt tekstów Loesje dostępnych jest też w Koszulkowie – na koszulkach, torbach i kubkach:
Cały dochód ze sprzedaży wspiera rozwój działań Loesje w Polsce.
Poznaj bliżej historię Loesje
i zapoznaj się z jej działaniami