O Loesje

Loesje [luszje] to pełna energii, wiecznie młoda duchem Holenderka. Użyczyła imienia grupie osób, które wierzą, że plakaty mogą spowodować rewolucję, a hasła nim podpisane odzwierciedlają to optymistyczne podejście.

Zamiast pouczać, teksty Loesje zachęcają do refleksji, działania i dyskusji oraz krytycznego, ale i konstruktywnego spojrzenia.

Nowe plakaty powstają podczas warsztatów kreatywnego pisania, które są okazją do bliższego poznania Loesje, jej idei oraz sposobu działania.

Litery Loesje: Prz szłość
Przez lata idea Loesje przekształciła się w sieć grup lokalnych na całym świecie. W praktyce ich działania koordynuje biuro prowadzone przez fundację Loesje International, a grupy utrzymują ze sobą kontakt online i spotykają się na żywo podczas międzynarodowych wydarzeń.

Oddolne zarządzanie ułatwia grupom dostosowanie swoich działań do lokalnych warunków, zaś w ich funkcjonowaniu najważniejsza jest spójność z wartościami Loesje – których podstawę stanowią aktywizm społeczny, twórcze myślenie i konstruktywne praktykowanie wolności wypowiedzi.

Plakaty Loesje
Galeriae od Ulicy - plakaty Loesje w Szczecinie
Po raz pierwszy Loesje zawitała do Polski wczesną wiosną 1990 roku, podczas wyprawy, w którą wyruszyła ze znajomymi z rodzinnego Arnhem. Odwiedziła wtedy kraje byłego Bloku Wschodniego, natomiast pamiątką po tej podróży były pierwsze plakaty w językach innych niż niderlandzki oraz książka "Rode Peper" (czerwona papryka).
Loesje 1980s
Loesje baner
Regularne działania zaczęły się w 2004 roku od nieformalnej grupy w Kielcach. Stopniowo rozprzestrzeniały się do kolejnych miast, a od jesieni 2019 roku działa niezależna organizacja pozarządowa, Fundacja Loesje Polska.
RODZINA LOESJE
Loesje ma rodzinę, znajomych, zwierzęta – wszyscy wypowiadają się na plakatach. Ponieważ każda postać ma inny charakter, ich teksty mogą różnić się od myśli samej Loesje. Jednak zawsze podzielają jej ciekawość świata i otwartość.
Nastolatek, którego wypowiedzi mogą być dosadne, bo bywa roszczeniowy i bada świat w prowokujący sposób.
Buntowniczka po osiemdziesiątce, która jako pierwsza seniorka na świecie wyrobiła sobie licencję na operowanie dronem.
Babcia Loesje

Poznaj bliżej historię Loesje

i zapoznaj się z jej działaniami