Miasto myśli

MIASTO MYŚLI
Początkowo teksty Loesje zamieszczane były na prostych, czarno-białych plakatach, które trafiały na ulice miast w Holandii i Belgii. Pojawiały się na tablicach ogłoszeń, skrzynkach elektrycznych, koszach na śmieci.
Z czasem zaczęły gościć w przestrzeni dzięki formom wyrazu zaczerpniętym ze street artu – jako naklejki, wielkoformatowe murale i napisy mniejszych formatów, instalacje z liter. Również te działania zachowują podstawową ideę plakatów Loesje – minimalizm ich estetyki podkreśla tekst i treści, jakie ze sobą niesie.
Instalacja z liter: Moje życie nie mieści się w CV
Instalacja z liter: Moje życie nie mieści się w CV
2011: Warszawa
W Polsce pierwsze wielkoformatowe hasło Loesje zagościło w grudniu 2011 roku na Pradze Północ w Warszawie.
Dzięki współpracy z lokalnymi organizacjami – Fundacją Sztuki Arteria, Stowarzyszeniem Serduszko dla Dzieci i Domem Kultury TuPraga – na ścianie budynku pod adresem Stalowa 38 pojawił się tekst "Im dłużej czekasz na przyszłość | tym będzie krótsza".
Mural Loesje: Im dłużej czekasz na przyszłość / tym będzie krótsza, , fot. Jarosław Żeliński
2013 i 2015: Warszawa
Dwa lata później na ściany w Warszawie trafiły cztery kolejne hasła, w trakcie projektu "Sztuka na ulicę | samochody do galerii", którego tytuł został zaczerpnięty z już istniejącego plakatu Loesje. Zostały zrealizowane we współpracy z Fundacją Sztuki Arteria i Fundacją Vlepvnet oraz przy wsparciu finansowym Biura Kultury m.st. Warszawy. Na terenie Pragi Północ i Pragi Południe zagościły:
• "Zrób komuś dzień dobry" – na ścianie budynku przy ulicy Walecznych 61,
• "Umysł | otwarte 24h" (już nieistniejący) – na ścianie budynku przy Międzynarodowej 56,
• Z punktu widzenia Drogi Mlecznej wszyscy jesteśmy ze wsi" – na ścianie budynku przy Lubelskiej 30/32, w bezpośrednim sąsiedztwie Dworca Wschodniego,
• "Pierwszy krok rzadko bywa do tyłu" – na ścianie budynku przy Grochowskiej 292.
Z kolei w 2015 roku na Targówku i Pradze Północ zostały zrealizowane murale:
• "Nie rozmawiaj z nieznajomymi bo jeszcze kogoś poznasz" – przy Gościeradowskiej 9,
• "Prz szłość" – przy Jadowskiej 7.
Mural Loesje: Nie rozmawiaj z nieznajomymi bo jeszcze kogoś poznasz
Mural Loesje: Prz szłość
Natomiast w postaci mniejszych napisów na Muranowie i Wilanowie zagościły teksty:
• "Zrób komuś dzień dobry" – na ścianach dwóch gościnnych kawiarni: Jaś & Małgosia (al. Jana Pawła II 57) oraz Couleur Café (ul. Wandy Rutkiewicz 1),
• "Zderzenie z kulturą | nie przepraszaj wpadaj częściej" – na ścianie budynku przy Smoczej 18, jako efekt warsztatów realizaowanych z Muzeum POLIN.
2019 i 2020: Szczecin
Hasła Loesje ożyły w przestrzeni również w Szczecinie. W 2019 roku na ścianę kamienicy mieszczącej się pod adresem Kolumba 3 trafił tekst "Wpisz w nawigację | podróż w nieznane". Treścią wpisuje się w swoje najbliższe otoczenie – mural mieści się tuż przy dworcu Szczecin Główny i wita podróżnych.
Mural Loesje Szczecin: Wpisz w nawigację podróż w nieznane
Galeriae od Ulicy - plakaty Loesje w Szczecinie
MIASTO MYŚLI
Hasło "Miasto Myśli" posłużyło także jako nazwa cyklu happeningów, podczas których na trawnikach gościnnych przestrzeni teksty Loesje pojawiały się w formie tymczasowych instalacji z drewnianych liter.
W roku 2014 i 2015 w Warszawie hasła zawitały m.in. do Ogrodów BUW-u (Dobra 56/66), przed Pałac Kultury i Nauki (dzięki uprzejmości Baru Studio, pl. Defilad 1), na Jazdów - do ogrodu domku Państwomiasto Na Trawie (Jazdów 3/8), przed kawiarnię Café Kafka (Oboźna 3) czy Café U Krawca (Siennicka 3).
Później litery gościły również w Szczecinie na Bulwarach i Krakowie w Pasażu Bielaka.
Hasło Loesje "Przszłość" z ułożone liter przed Pałacem Kultury w Warszawie

Poznaj bliżej historię Loesje

i zapoznaj się z jej działaniami