Plakaty Loesje po białorusku

Plakaty Loesje po białorusku

25 marca diaspora białoruska obchodzi Dzień Woli.
W międzynarodowych zasobach Loesje dostępnych jest ponad sto plakatów Loesje w klasycznej wersji języka białoruskiego, przetłumaczonych przez Alisę z Loesje w Warszawie.

Dzień Woli wiąże się z ważną datą w historii narodu białoruskiego: 25. marca 1918 roku została ogłoszona niepodległość Białoruskiej Republiki Ludowej. Mimo że jej historia zakończyła się wskutek konfliktu politycznego już we wrześniu 1919 roku – ten dzień pozostaje w pamięci Białorusinów i przypomina im o krótkim okresie wolności.

Ponieważ w prawie każdym kraju istnieje diaspora białoruska, Dzień Woli obchodzony jest na całym świecie przez Białorusinów, którzy pamiętają o swojej historii, choć ze względów bezpieczeństwa nie mogą wrócić do ojczyzny.
Są jak ptaki bez gniazd, rozrzuceni po całej kuli ziemskiej. Wiedzą jednak, że ich gniazdo kiedyś istniało, i marzą, by ponownie je odbudować.

Pisanie w klasycznym języku jest próbą zachowania prawdziwej kultury białoruskiej, która była starannie rujnowana przez władze podczas drugiej wojny światowej i jest niszczona do dzisiaj. Ta wersja języka jest skarbem i dziedzictwem prawdziwych patriotów białoruskich.

Zachowanie archaicznej wersji w plakatach to gest w kierunku przywracania klasycznego języka białoruskiego w życiu codziennym.

Plakaty Loesje BY

Największy zbiór plakatów – w kilkudziesięciu językach, również w klasycznej wersji języka białoruskiego w tłumaczeniu Alisy – znajduje się na www.loesje.org.

Możesz z nich skorzystać w dowolnym momencie i bez dodatkowej konsultacji z Loesje. Wystarczy, że pobierzesz je jako pliki pdf i zadbasz o niekomercyjny charakter ich wykorzystania.