3 maja: Dzień Wolności Prasy

Loesje Polska

Wolność wyrażania własnej opinii jest dla Loesje wartością kluczową, a w swoich plakatach podkreśla jej konstruktywny, optymistyczny i twórczy wymiar.

Światowy Dzień Wolności Prasy (World Press Freedom Day) jest szczególną okazją, by o niej przypomnieć. 

Święto zostało ustanowione przez ONZ w 1993 roku i wiąże się z 19. Artykułem Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Uznaje on swobodę posiadania niezależnej opinii i wolność jej wyrażania za niezbywalne prawo każdego człowieka.
Dlatego przypomina też o wszystkich, którzy zmagają się z cenzurą oraz o wolności słowa jako ważnym osiągnięciu, które nie może być traktowane jako pewnik.

Loesje International świętuje Dzień Wolności Prasy co roku. Dlatego tym razem międzynarodowy zespół Loesje przygotował tematyczny konkurs. Zachęca nim do przedstawiania cytatów Loesje związanych z wolnością słowa i prasy w niecodzienny sposób. 

Daj się ponieść wyobraźni!
Zrób kreatywne zdjęcie z plakatem lub nakręć krótkie wideo (do 15 sekund), w którym prezentujesz cytat Loesje. 
Tematyczne plakaty w kilkunastu językach znajdziesz na stronie Loesje International

Loesje International nagrodzi inspirujące pomysły m.in. unikatowymi printami ilustracji, przygotowanymi specjalnie na tę okoliczność.
Film lub zdjęcie wyślij do 1. maja na adres mailowy: worldstickingday@loesje.org.

World Press Freedom Day
Loesje International

Loesje pochodzi z Holandii, jednak przez lata idea przekształciła się w sieć grup lokalnych na całym świecie. W praktyce ich działania koordynuje biuro prowadzone przez fundację Loesje International. Grupy utrzymują ze sobą kontakt online oraz spotykają się na żywo podczas wydarzeń międzynarodowych, takich jak obóz letni (Summer Camp) czy urodziny Loesje.

Na międzynarodowej stronie Loesje znajduje się obszerne archiwum plakatów, dzięki którym można zapoznać się z działalnością Loesje na przestrzeni kilkudziesięciu lat.