Psy, które adoptowały Loesje

Loesje Polska

W ciągu roku zwierzęta w Polsce, ze szczególnym naciskiem na psy, obchodzą dość dużo swoich kalendarzowych świąt:

  • 17 lutego mamy Dzień Kota,
  • 4 kwietnia – Dzień Zwierząt Bezdomnych,
  • 4 października – Dzień Zwierząt,
  • 25 października – Dzień Kundelka,
  • a już jutro – 1 lipca – Dzień Psa.

Dzień Psa nazywany jest też często Międzynarodowym, choć nie jest obchodzony nigdzie indziej. Wydawać by się więc mogło, że nasz kraj miłością do psów stoi. Niestety tak nie jest, co pokazuje nawet geneza zbliżającego się święta.
Ustanowiono je w 2007 roku z inicjatywy magazynu 'Przyjaciel Pies’ – i nie bez przyczyny na początku wakacji. To właśnie wtedy najwięcej psów trafia do lasów, na ulicę lub – jeśli mają więcej 'szczęścia’ – do schronisk.
Loesje opowiada się za wolnością, ale rozumianą konstruktywnie. Jeśli zaprosiliśmy do swojego domu zwierzę, bądźmy za nie odpowiedzialni. Obecnie w całej Polsce można znaleźć hotele dla psów, również z funkcją 'świetlicy dziennej’, petsitterów.
Czasem wystarczy zapytać sąsiadów lub bezpsiowych znajomych, czy nie mogliby pomóc w wyprowadzeniu lub opiece nad naszym Puszkiem i Daisy. W dobie pandemii Sami-Wiecie-Czego pomoc można nieodpłatnie znaleźć w świetnie funkcjonującej grupie facebookowej ’Pies w Koronie’.

Pomimo znoju wychowywania, niewysypiania się – gdy akurat czterołapa zaboli o czwartej rano brzuch, tu i ówdzie pogryzionych elementów wyposażenia domu, nadmiernej ekscytacji lub odwrotnie – obaw przed szeleszczącą na ulicy torebką plastikową – warto mieć ten zimny nos w swoich czterech ścianach.

🐾 wielorasowiec Pankracy

znaleziony na warszawskiej Pradze i dumnie od tamtej pory ją przemierzający

oraz

🐾 amstaffo-dalmatyńczyk Dakar

adoptowany z Fundacji AST, której celem jest pomoc głównie psom TTB, czyli terierom typu bull. Choć – pod ich skrzydłami jeszcze niedawno można było i charta, i buldożka francuskiego znaleźć.

Nawet jeśli nie możesz adoptować amstaffa czy bulteriera (choć wszak to przyjaciele Loesje), w każdej chwili możesz wesprzeć Fundację AST – i nie tylko ją:

  • przekazując 1% – tu pewnie każdy wie, o co chodzi,
  • poprzez adopcję wirtualną – deklarując dowolną, ale stałą opłatę na konkretnego psa oraz jego/jej potrzeby,
  • przelewając darowiznę,
  • wysyłając dary rzeczowe (karmę, koce, smycze, szelki, obróżki antykleszczowe) – mogą to być drobne przedmioty, ale i wielkie zbiórki z okazji np. ślubu,
  • ustawiając na Facebooku zbiórkę urodzinową na rzecz Fundacji
Pobierz paczkę plakatów od Pankrecego i Dakara ⬇️
Dzień Psa