Loesje na Bielanach

Plakaty Loesje

W październiku odbędą się dwa pierwsze warsztaty kreatywnego pisania Loesje na Bielanach.
Pisanie z Loesje pobudza twórcze myślenie, a także inspiruje do zabawy schematami językowymi i wyrażania swoich myśli w postaci zwięzłych, niekonwencjonalnych haseł.

  • 9 października, niedziela, 16:00,
  • 22 października, sobota, 16:00,
  • miejsce: klubokawiarnia LAS, Al. Zjednoczenia 11.
Wstęp wolny,
obowiązują wejściówki →

Na Bielanach Loesje gościła już w sierpniu, organizując grę terenową inspirowaną przestrzenią Osiedla Zdobycz Robotnicza i jego okolicą. Była okazją, aby w nietypowy sposób zapoznać się z międzywojennych osiedlem mieszkaniowym, które w granicach Warszawy znalazło się dopiero w latach 30. XX wieku. Do dziś stanowi ono przykład starej architektury – włącznie z przedwojennymi willami, latarniami gazowymi oraz brukowaną nawierzchnią na ulicy Płatniczej.

Na podstawie zadań z gry powstały scenariusze edukacyjne oraz notes z zadaniami nawiązującymi do historii i przestrzeni Starych Bielan. Pobudzają twórcze myślenie i zachęcają do aktywnego spędzenia czasu w tej zabytkowej części Warszawy. Pozwalają zapoznać się m.in. z twórczością Stefana „Wiecha” Wiecheckiego, gwarą warszawską oraz patronami i patronkami ulic na Starych Bielanach.
Scenariusze sprawdzą się we wszelkich działaniach edukacyjnych, a z notesu można skorzystać również w trakcie indywidualnego spaceru.

Projekt „Kultura pracuje na zmiany” dofinansowany został ze środków m.st. Warszawy oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury
Kultura – Interwencje. Edycja 2022.

Lato na Jazdowie: plakaty Loesje przy domku Zaczarowany Ogród, fot. Anna Liminowicz

Loesje

czyli po polsku Lusia lub Luśka

To pełna energii, wiecznie młoda duchem Holenderka. Użyczyła imienia grupie osób, które wierzą, że plakaty mogą spowodować rewolucję, zaś hasła z jej podpisem odzwierciedlają to optymistyczne podejście. Zamiast pouczać, zachęcają do refleksji i dyskusji oraz konstruktywnego, ale też krytycznego spojrzenia. Ich największy zbiór – w kilkudziesięciu językach – dostępny jest na www.loesje.org.

Dzięki zasobom online z plakatów można korzystać bez dodatkowej konsultacji z Loesje. Wystarczy pobrać je jako pliki pdf i zadbać o ich niekomercyjne wykorzystanie.