Loesje na Bielanach
W październiku odbędą się dwa pierwsze warsztaty kreatywnego pisania Loesje na Bielanach.
Pisanie z Loesje pobudza twórcze myślenie, a także inspiruje do zabawy schematami językowymi i wyrażania swoich myśli w postaci zwięzłych, niekonwencjonalnych haseł.
- 9 października, niedziela, 16:00,
- 22 października, sobota, 16:00,
- miejsce: klubokawiarnia LAS, Al. Zjednoczenia 11.
Wstęp wolny,
obowiązują wejściówki →
Na Bielanach Loesje gościła już w sierpniu, organizując grę terenową inspirowaną przestrzenią Osiedla Zdobycz Robotnicza i jego okolicą. Była okazją, aby w nietypowy sposób zapoznać się z międzywojennych osiedlem mieszkaniowym, które w granicach Warszawy znalazło się dopiero w latach 30. XX wieku. Do dziś stanowi ono przykład starej architektury – włącznie z przedwojennymi willami, latarniami gazowymi oraz brukowaną nawierzchnią na ulicy Płatniczej.
Na podstawie zadań z gry powstały scenariusze edukacyjne oraz notes z zadaniami nawiązującymi do historii i przestrzeni Starych Bielan. Pobudzają twórcze myślenie i zachęcają do aktywnego spędzenia czasu w tej zabytkowej części Warszawy. Pozwalają zapoznać się m.in. z twórczością Stefana „Wiecha” Wiecheckiego, gwarą warszawską oraz patronami i patronkami ulic na Starych Bielanach.
Scenariusze sprawdzą się we wszelkich działaniach edukacyjnych, a z notesu można skorzystać również w trakcie indywidualnego spaceru.
Projekt „Kultura pracuje na zmiany” dofinansowany został ze środków m.st. Warszawy oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury
Kultura – Interwencje. Edycja 2022.
Loesje
czyli po polsku Lusia lub Luśka
To pełna energii, wiecznie młoda duchem Holenderka. Użyczyła imienia grupie osób, które wierzą, że plakaty mogą spowodować rewolucję, zaś hasła z jej podpisem odzwierciedlają to optymistyczne podejście. Zamiast pouczać, zachęcają do refleksji i dyskusji oraz konstruktywnego, ale też krytycznego spojrzenia. Ich największy zbiór – w kilkudziesięciu językach – dostępny jest na www.loesje.org.
Dzięki zasobom online z plakatów można korzystać bez dodatkowej konsultacji z Loesje. Wystarczy pobrać je jako pliki pdf i zadbać o ich niekomercyjne wykorzystanie.