Bielany: Prz szłość
Loesje zaprasza na warszawskie Stare Bielany na cykl warsztatów i spacery po bielańskiej Starówce.
Spacery i warsztaty sitodruku jesienią odbędą się z tłumaczeniem na polski język migowy (PJM).
Ramowy program:
- warsztaty Loesje: sierpień-październik
- spacery po Starych Bielanach: wrzesień-październik
- warsztaty sitodruku: koniec paźniedznika
Wstęp wolny,
na warsztaty Loesje obowiązują wejściówki →
Na warsztaty Loesje zapraszamy młodzież i osoby dorosłe, na spacery i sitodruk – również dzieci (pod opieką osób dorosłych).
Warsztaty na Starych Bielanach pozwolą w praktyce poznać proces tworzenia plakatów Loesje, a ogólniej – pisania tekstów krótkich, które często mają charakter aforyzmów lub sloganów. Podczas kreatywnego pisania pobawimy się skojarzeniami i metaforami, dzięki czemu stworzymy bazę tekstów, z której skorzystamy na warsztatach redakcyjnych. Punktem wyjścia i inspiracją w pisaniu będą dla nas lokalne bielańskie tematy.
Teksty Loesje po polsku powstają nie tylko podczas pisania i redakcji. Zaprosimy też na warsztaty translatorskie, które są kreatywnym procesem tłumaczenia plakatów z innych języków (głównie angielskiego). Są okazją, by przekonać się, jak twórcza jest praca nad tłumaczeniem nawet jednego zdania.
- 27.08, niedziela, 16:30
- Bielany: Przszłość ◦ warsztaty translatorskie Loesje
- miejsce: LAS, al. Zjednoczenia 11, szczegóły→
Kolejne warsztaty: wrzesień-październik.
Równolegle do warsztatów zaprosimy na dwa spacery po bielańskiej Starówce i jej okolicach. Poznamy m.in. historię osiedla Zdobycz Robotnicza, budowanego w latach 1926-32. Architekturą nawiązuje do idei miasta-ogrodu Ebenezera Howarda z 1898 roku, która zakłada budowanie osiedli oddalonych od centrum miast, o niskiej zabudowie i zieleni jako integralnej części ich przestrzeni.
- pierwszy spacer – wrzesień, drugi – październik,
- oba spacery z tłumaczeniem na PJM,
- wstęp wolny, bez zapisów,
- szczegóły→
Sitodruk to prosta metoda drukowania, pozwalająca odbić wcześniej przygotowany wzór na różnych powierzchniach, w tym tkaninach i papierze. Ma korzenie w technikach drukarskich z Chin, zaadaptowanych później również w Japonii i innych krajach azjatyckich. Do Europy dotarł pod koniec XVIII wieku. Najpierw należy przygotować szablon z wzorem i umocować go na dopasowanej ramie, aby później móc powielić go na przykład na tekstyliach.
Ponieważ w cyklu na Bielanach sitodruk będzie ostatnim wydarzeniem, bazą wzoru stanie się hasło Loesje z bielańskiej serii plakatów. Hasło wybierzemy w głosowaniu online po ostatnich warsztatach Loesje w październiku.
Tekst ozdobi autorska grafika, tworząc unikatową ilustrację z wkomponowanym w nią hasłem Loesje. Na warsztatach wzór będzie można odbić na ulubionej koszulce czy torbie bawełnianej, a także trwałym papierze do oprawienia w ramkę.
Loesje
czyli po polsku Lusia lub Luśka
To pełna energii, wiecznie młoda duchem Holenderka. Użyczyła imienia grupie osób, które wierzą, że plakaty mogą spowodować rewolucję, zaś hasła z jej podpisem odzwierciedlają to optymistyczne podejście. Zamiast pouczać, zachęcają do refleksji i dyskusji oraz konstruktywnego, ale też krytycznego spojrzenia. Ich największy zbiór – w kilkudziesięciu językach – dostępny jest na www.loesje.org.
Dzięki zasobom online z plakatów można korzystać też bez dodatkowej konsultacji z Loesje. Wystarczy pobrać je jako pliki pdf i zadbać o ich niekomercyjne wykorzystanie.