Wrzesień na Bielanach

Loesje

Loesje spędza wrzesień na warszawskich Bielanach i zaprasza na wspólny spacer po bielańskiej Starówce, a także dwa warsztaty, na których powstanie nowa seria plakatów podpisanych jej imieniem.

Program we wrześniu:

 • 07.09, 11:30 ◦ spacer po Starych Bielanach ◦ z PJM
 • 10.09, 16:00 ◦ warsztaty kreatywnego pisania
 • 24.09, 16:00 ◦ warsztaty redakcyjne & nowa seria plakatów
Wstęp wolny,
na warsztaty Loesje obowiązują wejściówki →

Na warsztaty zapraszamy młodzież i osoby dorosłe, na spacer również dzieci (pod opieką osób dorosłych).

Zapowiedzi programu na październik i listopad będą pojawiać się wśród wydarzeń →

Stare Bielany to atmosfera niewielkiego miasteczka w sercu metropolii. To urok miasta-ogrodu, romantyzm wąskich uliczek, zakamarków i leśnych ścieżek. To arena eksperymentów mieszkaniowych i społecznych z lat 20. i 30., a także z powojnia. Stąd w trakcie spaceru poznamy m.in. historię osiedla Zdobycz Robotnicza, budowanego w latach 1926-32. Architekturą nawiązuje do idei miasta-ogrodu Ebenezera Howarda z 1898 roku, która zakłada budowanie osiedli o niskiej zabudowie i zieleni jako integralnej części ich przestrzeni.

Oprowadza: Monika Kieca (Stolica Dobrych Historii) – licencjonowana przewodniczka po Warszawie i warszawskich muzeach.

Na PJM tłumaczy Marlena Florczyk (Fundacja Kultury bez Barier).

 • 07.09, czwartek, 11:30
 • zbiórka: Metro Stare Bielany, przy wyjściu od alei Zjednoczenia
 • wstęp wolny, bez zapisów
 • szczegóły→

Warsztaty na Starych Bielanach pozwolą w praktyce poznać proces tworzenia plakatów Loesje, zaś ogólniej – pisania tekstów krótkich, które często mają charakter aforyzmów lub sloganów.

Podczas kreatywnego pisania, 10 września, pobawimy się skojarzeniami i metaforami, dzięki czemu stworzymy bazę tekstów, z której skorzystamy na warsztatach redakcyjnych. Punktem wyjścia i inspiracją w pisaniu będą dla nas lokalne bielańskie tematy.

Z kolei warsztaty redakcyjne, 24 września, bazują na konstruktywnych dyskusjach o ideach, jakie wyjściowo niosą teksty z sesji pisania. Redakcja to również na twórcza wymiana pomysłów, dzięki której hasła zyskują finalne brzmienie i stają się plakatami Loesje.

Warsztaty na poziomie otwartym, dla młodzieży i osób dorosłych. Do udziału nie jest niezbędne wcześniejsze doświadczenie w technikach twórczego pisania.

 • 10.09, niedziela, 16:00 ◦ kreatywne pisanie
 • 24.09, niedziela, 16:00 ◦ warsztaty redakcyjne
 • miejsce: LAS, al. Zjednoczenia 11
 • wstęp wolny, obowiązują wejściówki →
 • szczegóły→
Kolejne wydarzenia Loesje na Starych Bielanach odbędą się w październiku i listopadzie.
Działania - warsztaty Loesje

Loesje

czyli po polsku Lusia lub Luśka

To pełna energii, wiecznie młoda duchem Holenderka. Użyczyła imienia grupie osób, które wierzą, że plakaty mogą spowodować rewolucję, zaś hasła z jej podpisem odzwierciedlają to optymistyczne podejście. Zamiast pouczać, zachęcają do refleksji i dyskusji oraz konstruktywnego, ale też krytycznego spojrzenia. Ich największy zbiór – w kilkudziesięciu językach – dostępny jest na www.loesje.org.

Dzięki zasobom online z plakatów można korzystać też bez dodatkowej konsultacji z Loesje. Wystarczy pobrać je jako pliki pdf i zadbać o ich niekomercyjne wykorzystanie.