Jesień na Jazdowie

Loesje: grafika ilustracyjna

Jesień to idealny czas na pobudzenie kreatywności, dlatego Loesje zaprasza na warsztaty w inspirującej przestrzeni Osiedla Jazdów w Warszawie.

Na warsztaty zapraszamy dzieci, młodzież i osoby dorosłe. Dzieci – pod opieką dorosłych.

 • kreatywne pisanie i teatrzyk kamishibai
  • 3.10, wtorek, 17:00
  • 08.10, niedziela, 11:00
 • improwizacja teatralna (impro)
  • 07.10, sobota, 11:30 – podstawy
  • kontynuacja – zamknięte warsztaty na zapisy
Miejsce: domek Państwomiasto, ul. Jazdów 3/12.

Na wszystkie spotkania wstęp wolny, rekomendujemy o zapisy: warsztaty@loesje.pl.

Na warsztaty kontynuacji impro zapraszamy osoby, które brały udział podstawach improwizacji – niekoniecznie na Jazdowie.

Warsztaty to okazja, by poznać techniki kreatywnego pisania przydatne do tworzenia wszelkiego rodzaju opowiadań. Dzięki nim wykreujemy baśń inspirowaną przestrzenią Jazdowa – osiedla domków fińskich otoczonych ogrodami, które tętnią życiem w dzień i w nocy.

Baśń zaprezentujemy z wykorzystaniem japońskiego teatrzyku kamishibai [wym. kamiszibaj]. Jego podstawowe elementy to drewniana rama, która pełni funkcję sceny, a także plansze z rysunkami. Plansze stworzymy podczas warsztatów – jako rysunki lub kolaże, pracując samodzielnie lub w podgrupach (do wyboru).

Warsztaty odbywają się na poziomie otwartym. Do aktywnego udziału nie jest potrzebne doświadczenie w kreatywnym pisaniu, umiejętności plastyczne ani wiedza o kamishibai.

Dlaczego warto spróbować impro? Bo rozwija umiejętności przydatne na co dzień:

 • twórcze myślenie,
 • pewność siebie i spontaniczność,
 • szukanie nieszablonowych rozwiązań.

Pomaga też pozbyć się stresu przed pracą w grupie i wystąpieniami publicznymi oraz uczy podstawowych technik aktorskich.

Warsztaty impro na Jazdowie poprowadzi Agnieszka Matan – komiczka i trenerka improwizacji w Szkole Impro. Aktywnie zajmuje się improwizacją stosowaną, czyli praktycznym zastosowaniem wartości impro poza sceną.

Warsztaty 7 października odbywają się na poziomie otwartym (podstawy).

Do aktywnego udziału w podstawach nie jest potrzebne doświadczenie w improwizacji ani innych zajęciach teatralnych.

Warsztaty 7 i 8 października wpisane są w program 11. Festiwal Kultury Bez Barier. Tłumaczenie na polski język migowy (PJM) zapewnia Fundacja Kultury Bez Barier.

Po otwartej sesji impro, na Jazdowie odbędą się też warsztaty umożliwiające rozwój umiejętności w zakresie improwizacji. Zapisy możliwe będą tuż po warsztatach otwartych oraz mailwo: warsztaty@loesje.pl.

Późną jesienią zaprosimy ponadto na warsztaty zinów, które pozwolą wykonać własny zin inspirowany przestrzenią domków fińskich otoczonych zielenią.

Zamknięte sesje impro i warsztaty zinów również odbędą się z tłumaczeniem na PJM (polski język migowy).

ebook Loesje Wyobraźnia zbiór reguł jest nieograniczony AL

Loesje

czyli po polsku Lusia lub Luśka

To pełna energii, wiecznie młoda duchem Holenderka. Użyczyła imienia grupie osób, które wierzą, że plakaty mogą spowodować rewolucję, zaś hasła z jej podpisem odzwierciedlają to optymistyczne podejście. Zamiast pouczać, zachęcają do refleksji i dyskusji oraz konstruktywnego, ale też krytycznego spojrzenia. Ich największy zbiór – w kilkudziesięciu językach – dostępny jest na www.loesje.org.

Dzięki zasobom online z plakatów można korzystać też bez dodatkowej konsultacji z Loesje. Wystarczy pobrać je jako pliki pdf i zadbać również o ich niekomercyjne wykorzystanie.