Loesje pisze w Zaczarowanym Ogrodzie

Kreatywne pisanie Loesje

Kreatywne pisanie w plenerze? Czemu nie!
Pod koniec sierpnia Loesje wznawia warsztaty pisania i zaprasza na cykl wydarzeń w Zaczarowanym Ogrodzie na Jazdowie. Spotkania są okazją, by rozwinąć wiedzę o języku i jego twórczym potencjale i w praktyce poznać techniki kreatywnego pisania, dzięki którym powstają nowe plakaty Loesje.

 • 28.08, 16:30 – warsztaty kreatywnego pisania inspirowane tematyką wampirów
 • 29.08, 16:30 – warsztaty kreatywnego pisania inspirowane sprawczością języka i mocą słów
 • 04.09, 15:15 – spotkanie: Odważniej! Jak improwizacja wspomaga kreatywne myślenie?
 • 04.09, 16:30 – warsztaty kreatywnego pisania inspirowane nazwami miejscowymi
 • 05.09, 16:30 – warsztaty redakcji końcowej i nowa seria plakatów Loesje
 • 11.09, 15:15 – wykład/spotkanie: Zwięźle, zmyślnie i z polotem
 • 11.09, 16:30 – warsztaty translatorskie Loesje
 • 12.09, 15:15 – wykład/spotkanie: Jak z tekstu zrobić petardę?
 • 12.09, 16:30 – warsztaty redakcji końcowej i nowa seria plakatów Loesje
Zapisy
 • na wszystkie wydarzenia obowiązują bezpłatne wejściówki,
 • wejściówki dostępne są na trzy dni przed danym wydarzeniem w serwisie Evenea,
 • korzystaj z wejściówek rozważnie – jeśli nie masz pewności, że możesz przyjść na dane wydarzenie, zaczekaj na takie, na które na pewno masz czas,
 • podczas wydarzeń obowiązuje także zachowanie środków ostrożności dostosowanych do bieżącej sytuacji epidemiologicznej.

Zaczarowany Ogród to otwarta przestrzeń artystyczna na warszawskim Osiedlu Jazdów, zlokalizowana w domku fińskim przy ulicy Jazdów 3/17. Można do niej wejść furtką przy ścieżce od ulicy Jazdów lub od ulicy Johna Lennona.

Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych wydarzenia odbywają się w ogrodzie, w przypadku niepogody – wewnątrz domku.

Co zabrać na wydarzenia w plenerze?
 • Maseczkę ochronną – korzystanie z niej będzie obowiązkowe, jeśli warsztaty przeniosą się do wnętrza.
  • Jeśli czujesz się z tym wymogiem niekomfortowo – prosimy, zrezygnuj z udziału. Zaczekaj na warsztaty, gdy będzie możliwe organizowanie wydarzeń bez zachowywania środków ostrożności.

 • Opcjonalnie:
  • koc lub siedzisko – ponieważ w ogrodzie dostępne są tylko plastikowe krzesełka lub/i stołki, można dodatkowo zabrać własne siedzisko,
  • ubranie z długim rękawem – będzie przydatne późniejszym popołudniem i jako ochrona przed komarami,
  • preparat odstraszający komary,
  • własny długopis, podkładkę – zapewniamy długopisy oraz jednorazowe podkładki z tektury, a jeśli wolisz, możesz wziąć własne rzeczy.
Osiedle Jazdów - mapa z Zaczarowanym Ogrodem
28.08, sobota, 16:30

kreatywne pisanie inspirowane tematyką wampirów

29.08, niedziela, 16:30

kreatywne pisanie inspirowane sprawczością języka i mocą słów

Warsztaty kreatywnego pisania z Loesje pobudzają twórcze myślenie, inspirują do zabawy schematami językowymi i wyrażania swoich myśli w postaci zwięzłych, niekonwencjonalnych haseł. Warsztaty skłaniają również do refleksji nad wymową słów i ich wieloznacznością, uzależnioną od kontekstu wypowiedzi. Ponieważ wykorzystują proste, ale efektywne techniki pracy grupowej i uniwersalne metody pomocne w rozwijaniu umiejętności pisarskich, do udziału w spotkaniach nie jest potrzebne wcześniejsze doświadczenie w zakresie twórczego pisania.

Po etapie pisania wybrane teksty trafiają na warsztaty redakcyjne, a najbardziej inspirujące hasła stają się plakatami podpisanymi imieniem Loesje. Gotowe plakaty udostępniane są w zasobach na www.loesje.org.


04.09, sobota, 15:15

Odważniej! Jak improwizacja wspomaga kreatywne myślenie? – Agnieszka Matan

Improwizacja teatralna to sztuka, która bazuje na absolutnej zgodzie na własne pomysły i na ich wspieraniu. Ma zastosowanie w komedii – ale nie tylko. Techniki improwizacji są przydatne również na każdym gruncie twórczego myślenia. Agnieszka Matan zaprasza na wykład połączony z praktycznymi ćwiczeniami, który wprowadzi w podstawowe zasady improwizacji. Jeśli chcecie wymyślać rzeczy odważniej, bardziej spontanicznie lub mierzycie się z ciągłą samokrytyką – to spotkanie może okazać się bardzo pomocne.

Agnieszka Matan – improwizatorka, komiczka, trenerka improwizacji w Szkole Impro, współtworzy także Resort Komedii. Uważa, że tylko improwizacja może uratować świat i nie ma bardziej ludzkiej i empatycznej sztuki.

04.09, sobota, 16:30

kreatywne pisanie inspirowane nazwami miejscowymi


05.09, niedziela, 16:30

warsztaty redakcji końcowej i nowa seria plakatów Loesje

Warsztaty redakcji to praca z tekstami stworzonymi podczas sesji pisania. To konstruktywne dyskusje o ideach i wartościach, jakie niosą ze sobą teksty, oraz twórcza wymiana pomysłów, dzięki którym hasła zyskują finalne brzmienie. Po sesji redakcyjnej najbardziej inspirujące teksty stają się plakatami podpisanymi imieniem Loesje i trafiają do zasobów na www.loesje.org.
Ponieważ warsztaty nie wymagają wcześniejszego doświadczenia w kreatywnym pisaniu, w redakcji mogą wziąć udział również osoby, które nie były wcześniej na sesjach pisania.


11.09, sobota, 15:15

Zwięźle, zmyślnie i z polotem. O specyfice przekładu tekstów krótkich – Damian Bednarz

Tematem wykładu będzie specyfika przekładu tekstów krótkich. W oparciu o teorię dominanty translatorskiej analizie poddane zostaną wybrane tłumaczenia tekstów krótkich z obszaru marketingu (hasła reklamowe, slogany, nazwy brandów), a także literatury (miniatury poetyckie, aforyzmy, tytuły dzieł artystycznych). Celem analizy będzie zaprezentowanie wyzwań, jakie niosą tego typu tłumaczenia – językowych, kulturowych oraz kontekstualnych – i możliwych strategii radzenia sobie z nimi.
Dzięki wykładowi uczestnicy i uczestniczki warsztatów zyskają podstawową wiedzę, która pozwoli im praktycznie zmierzyć się z przekładem krótkich tekstów, jakimi są plakaty Loesje.

Damian Bednarz – lingwista, tłumacz języka niemieckiego i angielskiego. Pasjonat translatorycznych zagwozdek.

11.09, sobota, 16:30

warsztaty translatorskie Loesje

Warsztaty translatorskie to praca na hasłach Loesje istniejących już w innych językach i kreatywny proces poszukiwania ich polskich odpowiedników. Podczas sesji powstaje kolejna seria plakatów Loesje, które udostępniane są w zasobach na www.loesje.org. Warsztaty skłaniają do refleksji nad ograniczeniami języka i przekładu, wymową słów, jak również ich wieloznacznością, uzależnioną od kontekstu wypowiedzi.
Translatorsko pracujemy głównie w kierunku angielski-polski.
Osoby zapisane na wydarzenie otrzymają link do plakatów, które będą bazą do warsztatowych tłumaczeń.


12.09, niedziela, 15:15

Jak z tekstu zrobić petardę? – Marcin Orliński

Które teksty się redaguje? Wszystkie! Redagowanie tekstu to czynność kreatywna i nawet drobne poprawki mogą sprawić, że również krótki utwór zyska na wartości.
Podczas spotkania Marcin Orliński opowie o strategiach redagowania tekstów krótkich oraz wyjaśni, dlaczego poprawiając utwór, osoba redagująca wchodzi z nim w dialog i w pewnym stopniu staje się również jego współautorem.

Marcin Orliński – poeta, prozaik, krytyk literacki, zastępca redaktor naczelnej 'Przekroju’. Wydał siedem książek, ostatnio 'Środki doraźne’ (Poznań 2017). Laureat Nagrody im. Adama Włodka (2016). Nominowany do Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego Orfeusz (2018). Jego wiersze były tłumaczone na języki angielski, niemiecki, francuski, szwedzki, rosyjski, ukraiński, czeski i słoweński.

12.09, niedziela, 16:30

warsztaty redakcji końcowej i nowa seria plakatów Loesje

Język polski jest przyjazny

Program wydarzeń na Jazdowie odbywa się pod hasłem zaczerpniętym z plakatu Loesje:

Język polski jest przyjazny / merda ogonkami

Jest kontynuacją działań Fundacji Loesje Polska z zakresu edukacji kulturalnej z zeszłego roku. Kolejne warsztaty i spotkania odbędą się w różnych lokalizacjach w Warszawie w drugiej połowie września i na początku października.
Jesienią ukaże się również publikacja edukacyjna, która zbierze i poszerzy tematykę wykładów i spotkań towarzyszących warsztatom Loesje.

Loesje

po polsku Lusia lub Luśka

To pełna energii, wiecznie młoda duchem Holenderka. Użyczyła imienia grupie osób, które wierzą, że plakaty mogą spowodować rewolucję, a hasła z jej podpisem odzwierciedlają to optymistyczne podejście. Zamiast pouczać, zachęcają do refleksji i dyskusji, a także krytycznego, ale konstruktywnego spojrzenia. Ich największy zbiór – w kilkudziesięciu językach – dostępny jest na www.loesje.org.

Dzięki zasobom online, z plakatów możesz skorzystać w dowolnym momencie i bez dodatkowej konsultacji z Loesje. Wystarczy, że pobierzesz je jako pliki pdf i zadbasz o ich niekomercyjne wykorzystanie.