Palindrom – kreatywna rozgrzewka

Loesje

Palindrom – to wyrażenie, które czytane od lewej i od prawej strony brzmi tak samo.


Może być:

  • słowem: np. sos, kajak, owocowo
  • zdaniem: np. Kobyła ma mały bok
  • liczbą – 22.02.2022.

Właśnie niedawna data dała pomysł na palindromową rozgrzewkę.

Inne przykłady zdań-palindromów: Ani worka trawy warta krowina, Mamuta tu mam, Muzo, raz daj jad za rozum. Ten ostatni palindrom jest autorstwa Juliana Tuwima.

Czy wiesz, że…
Najdłuższe na świecie palindromy stworzyli Polacy – Tadeusz Morawski i Józef Godzic. Ten ostatni ułożył ponad 150 bilionów palindromów i znalazł się w Księdze rekordów Guinnessa.

Kreatywna rozgrzewka – palindrom

Twoje zadanie:

– poziom łatwy ⭐
Wymyśl 5 palindromów i ułóż z nich krótką historię. Możesz wykorzystywać inne słowa, nie-palindromy.

– poziom średni ⭐⭐
Wymyśl 5 palindromów i tylko z nich ułóż zdanie.

– poziom trudny ⭐⭐⭐
Wymyśl zdanie-palindrom. Unikaj słów z dwuznakami „rz”, „sz”, „ch” – trudno stworzyć z nich dobre palindromy.

Podziel się rezultatem odpowiadając na newsletter@loesje.pl lub oznaczając Loesje Polska w Twoich mediach społecznościowych!Ta kreatywna rozgrzewka była częścią newslettera, który wysyłamy w ostatni czwartek każdego miesiąca.
Jeśli nie chcesz przegapić kolejnych maili i pobierać rozgrzewki w łatwym do druku formacie pdf, to ZAPISZ SIĘ.

Kreatywna rozgrzewka na warsztatach


Kreatywna rozgrzewka oparta na skojarzeniach słownych jest częścią warsztatów pisania Loesje. Każdy warsztat rozpoczynamy zabawnym zadaniem, które rozrusza nasze szare komórki i pokaże na czym polega proces twórczy w metodzie Loesje.

Od początku kładziemy nacisk na pisanie grupowe. Każdy uczestnik i uczestniczka warsztatów ma swój wkład w rezultaty rozgrzewki stworzone przez inne osoby. Ktoś napisał skojarzenie, które nasunęło kolejne skojarzenie itd. Wiemy, brzmi trochę enigmatycznie, kiedy chce się to wyjaśnić „na sucho”, ale zapewniamy, że łatwo to zrozumieć w trakcie twórczego procesu.

Podczas rozgrzewki nie zapominamy o dobrej zabawie. Kreatywne rozgrzewki mają nas wprawić w dobry nastrój i sprawić, że gładko wejdziemy w fazę właściwego pisania tekstów Loesje. Więcej o rozgrzewce możesz przeczytać tu i tu.