Kreatywność i komunikacja

- Jak konstruktywnie rozmawiać o emocjach w codziennych sytuacjach?
- Jak rozwijać twórcze myślenie i radzić sobie ze zbędnym (samo)ocenianiem każdego pomysłu?
- I jak komunikować w polskim języku migowym – nawet bez znajomości podstaw?
Praktyczne odpowiedzi na te pytania czekają na grudniowych warsztatach Loesje na warszawskim Jazdowie, na które zapraszamy młodzież z klas 8. i szkół średnich. Wszystkie odbywają się na poziomie otwartym (podstawowym).
Udział w zajęciach jest nieodpłatny. Zachęcamy do rezerwacji miejsc przez formularze zapisów, w których można zostawić także dane do zaświadczeń uczestnictwa w warsztatach:
- 20.12, 16:30 – warsztaty rozmawiania o emocjach, zapisy→
- 21.12, 15:15 – warsztaty improwizacji teatralnej, zapisy→
- 22.12, 15:15 – warsztaty kreatywnego pisania Loesje, zapisy→
- 29.12, 12:00 – warsztaty improwizacji teatralnej, zapisy→
- 30.12, 14:00 – warsztaty podstaw polskiego języka migowego (PJM), zapisy→
- 30.12, 16:00 – warsztaty kreatywnego pisania Loesje, zapisy→
‣ Udział można wziąć w dowolnych warsztatach albo każdym spotkaniu.
‣ Liczba miejsc jest ograniczona, o udziale decyduje kolejność zgłoszeń.
Miejsce: domek Otwarty Jazdów, mieszczący się pod adresem Jazdów 10/5, po sąsiedzku z Ambasadą Niemiec (Jazdów 12).
20.12, wtorek, 16:30 – warsztaty rozmawiania o emocjach
Warsztaty będą mieć formułę spotkania grupowego poświęconego emocjom. Poprowadzi je Zosia Żmijewska – psycholożka i psychoterapeutka, od 2014 roku zawodowo pracująca z dziećmi, młodzieżą i ich rodzinami. Prowadzi procesy indywidualne i grupowe, które niezależnie od formuły oparte są na relacji. W pracy z młodzieżą ważne są dla niej poczucie bezpieczeństwa, otwartość i szacunek do granic drugiej osoby.
Podczas spotkania uczestnicy i uczestniczki doświadczą czym są emocje, jak je rozumieć i jak czuć je w ciele. W bezpiecznej przestrzeni będzie można przećwiczyć i znaleźć odpowiednie dla siebie metody samoregulacji.
Udział w poszczególnych ćwiczeniach będzie dobrowolny.
21.12 i 29.12 – warsztaty impro
‣ 21.12, środa, 15:15
‣ 29.12, czwartek, 12:00
Improwizacja teatralna, czyli impro, bazuje na absolutnej zgodzie na własne pomysły i na ich wspieraniu. Ma zastosowanie w komedii – ale nie tylko. Techniki improwizacji są przydatne na każdym gruncie twórczego myślenia.
To, jak improwizacja wspomaga kreatywność zaprezentuje podczas warsztatów na Jazdowie Agnieszka Matan – komiczka i trenerka improwizacji teatralnej w Szkole Impro. Aktywnie zajmuje się m.in. improwizacją stosowaną, czyli praktycznym zastosowaniem wartości impro poza sceną.
22.12 i 30.12 – kreatywne pisanie z Loesje
‣ 22.12, czwartek, 15:15
‣ 30.12, piątek, 16:00
Warsztaty Loesje pobudzają twórcze myślenie i inspirują do zabawy schematami językowymi. Pokazują też, jak wyrażać myśli w postaci zwięzłych, niekonwencjonalnych haseł opartych na skojarzeniach i zaskakujących zestawieniach.
30.12, piątek, 14:00 – warsztaty polskiego języka migowego (PJM)
Warsztaty podstaw polskiego języka migowego poprowadzi Artur Werbel – tłumacz PJM, który jest jego pierwszym językiem. Pracuje także jako nauczyciel i wychowawca oraz współprowadzi Fundację Akademia Młodych Głuchych i współpracuje z Festiwalem Kultury bez Barier.
„Ze względu na swój wizualno-przestrzenny charakter, PJM ma swoistą gramatykę, własne zasady budowy zdań, a także inaczej opisywane są zdarzenia, przedmioty, osoby. PJM składa się z kilku istotnych elementów: mimiki, gestów i znaków kulturowych. Jest używany w codziennej komunikacji przez społeczność Głuchych w Polsce i stanowi ich naturalny język”.
Tak o PJM Artur pisze w artykule „Loesje w świecie języka migowego. Jasna sprawa czy jednak wyzwanie?„.
Tłumaczenia z/na PJM zapewnia Fundacja Kultury bez Barier.
Osiedle Jazdów
To kolonia domków fińskich na tyłach Parku Ujazdowskiego – niskich, drewnianych budynków otoczonych ogrodami. Powstało w 1945 roku dla pracowników Biura Odbudowy Stolicy. W 2011 roku władze Dzielnicy Śródmieście planowały przeznaczyć teren pod nową zabudowę, zaś w odpowiedzi powstała inicjatywa Otwarty Jazdów. Jej celem stała się ochrona tego historycznego osiedla.
W uznaniu za wyjątkowe zaangażowanie w ochronę i rozwój wspólnego europejskiego dziedzictwa Partnerstwo otrzymało wyróżnienie Komisji Europejskiej w konkursie European Heritage Awards w 2021 roku.

Loesje
czyli po polsku Lusia lub Luśka
To pełna energii, wiecznie młoda duchem Holenderka. Użyczyła imienia grupie osób, które wierzą, że plakaty mogą spowodować rewolucję, zaś hasła z jej podpisem odzwierciedlają to optymistyczne podejście. Zamiast pouczać, zachęcają do refleksji i dyskusji oraz konstruktywnego, ale też krytycznego spojrzenia. Ich największy zbiór – w kilkudziesięciu językach – dostępny jest na www.loesje.org.
Dzięki zasobom online z plakatów można korzystać bez dodatkowej konsultacji z Loesje. Wystarczy pobrać je jako pliki pdf i zadbać o ich niekomercyjne wykorzystanie.