Kreatywność i komunikacja

Loesje
  • Jak konstruktywnie rozmawiać o emocjach w codziennych sytuacjach?
  • Jak rozwijać twórcze myślenie i radzić sobie ze zbędnym (samo)ocenianiem każdego pomysłu?
  • I jak komunikować w polskim języku migowym – nawet bez znajomości podstaw?

Praktyczne odpowiedzi na te pytania czekają na grudniowych warsztatach Loesje na warszawskim Jazdowie, na które zapraszamy młodzież z klas 8. i szkół średnich. Wszystkie odbywają się na poziomie otwartym (podstawowym).

Udział w zajęciach jest nieodpłatny. Zachęcamy do rezerwacji miejsc przez formularze zapisów, w których można zostawić także dane do zaświadczeń uczestnictwa w warsztatach:

  • 20.12, 16:30 – warsztaty rozmawiania o emocjach, zapisy→
  • 21.12, 15:15 – warsztaty improwizacji teatralnej, zapisy→
  • 22.12, 15:15 – warsztaty kreatywnego pisania Loesje, zapisy→
  • 29.12, 12:00 – warsztaty improwizacji teatralnej, zapisy→
  • 30.12, 14:00 – warsztaty podstaw polskiego języka migowego (PJM), zapisy→
  • 30.12, 16:00 – warsztaty kreatywnego pisania Loesje, zapisy→
‣ Udział można wziąć w dowolnych warsztatach albo każdym spotkaniu.
‣ Liczba miejsc jest ograniczona, o udziale decyduje kolejność zgłoszeń.

Miejsce: domek Otwarty Jazdów, mieszczący się pod adresem Jazdów 10/5, po sąsiedzku z Ambasadą Niemiec (Jazdów 12).

20.12, wtorek, 16:30 – warsztaty rozmawiania o emocjach

Warsztaty będą mieć formułę spotkania grupowego poświęconego emocjom. Poprowadzi je Zosia Żmijewska – psycholożka i psychoterapeutka, od 2014 roku zawodowo pracująca z dziećmi, młodzieżą i ich rodzinami. Prowadzi procesy indywidualne i grupowe, które niezależnie od formuły oparte są na relacji. W pracy z młodzieżą ważne są dla niej poczucie bezpieczeństwa, otwartość i szacunek do granic drugiej osoby.

Podczas spotkania uczestnicy i uczestniczki doświadczą czym są emocje, jak je rozumieć i jak czuć je w ciele. W bezpiecznej przestrzeni będzie można przećwiczyć i znaleźć odpowiednie dla siebie metody samoregulacji.

Udział w poszczególnych ćwiczeniach będzie dobrowolny.
21.12 i 29.12 – warsztaty impro

‣ 21.12, środa, 15:15
‣ 29.12, czwartek, 12:00

Improwizacja teatralna, czyli impro, bazuje na absolutnej zgodzie na własne pomysły i na ich wspieraniu. Ma zastosowanie w komedii – ale nie tylko. Techniki improwizacji są przydatne na każdym gruncie twórczego myślenia.
To, jak improwizacja wspomaga kreatywność zaprezentuje podczas warsztatów na Jazdowie Agnieszka Matan – komiczka i trenerka improwizacji teatralnej w Szkole Impro. Aktywnie zajmuje się m.in. improwizacją stosowaną, czyli praktycznym zastosowaniem wartości impro poza sceną.

22.12 i 30.12 – kreatywne pisanie z Loesje

‣ 22.12, czwartek, 15:15
‣ 30.12, piątek, 16:00

Warsztaty Loesje pobudzają twórcze myślenie i inspirują do zabawy schematami językowymi. Pokazują też, jak wyrażać myśli w postaci zwięzłych, niekonwencjonalnych haseł opartych na skojarzeniach i zaskakujących zestawieniach.

30.12, piątek, 14:00 – warsztaty polskiego języka migowego (PJM)

Warsztaty podstaw polskiego języka migowego poprowadzi Artur Werbel – tłumacz PJM, który jest jego pierwszym językiem. Pracuje także jako nauczyciel i wychowawca oraz współprowadzi Fundację Akademia Młodych Głuchych i współpracuje z Festiwalem Kultury bez Barier.

„Ze względu na swój wizualno-przestrzenny charakter, PJM ma swoistą gramatykę, własne zasady budowy zdań, a także inaczej opisywane są zdarzenia, przedmioty, osoby. PJM składa się z kilku istotnych elementów: mimiki, gestów i znaków kulturowych. Jest używany w codziennej komunikacji przez społeczność Głuchych w Polsce i stanowi ich naturalny język”.

Tak o PJM Artur pisze w artykule „Loesje w świecie języka migowego. Jasna sprawa czy jednak wyzwanie?„.

Tłumaczenia z/na PJM zapewnia Fundacja Kultury bez Barier.

Osiedle Jazdów

To kolonia domków fińskich na tyłach Parku Ujazdowskiego – niskich, drewnianych budynków otoczonych ogrodami. Powstało w 1945 roku dla pracowników Biura Odbudowy Stolicy. W 2011 roku władze Dzielnicy Śródmieście planowały przeznaczyć teren pod nową zabudowę, zaś w odpowiedzi powstała inicjatywa Otwarty Jazdów. Jej celem stała się ochrona tego historycznego osiedla.
W uznaniu za wyjątkowe zaangażowanie w ochronę i rozwój wspólnego europejskiego dziedzictwa Partnerstwo otrzymało wyróżnienie Komisji Europejskiej w konkursie European Heritage Awards w 2021 roku.

Jazdów: domek fiński na terenie Osiedla Jazdów, fot. Anna Liminowicz

Loesje

czyli po polsku Lusia lub Luśka

To pełna energii, wiecznie młoda duchem Holenderka. Użyczyła imienia grupie osób, które wierzą, że plakaty mogą spowodować rewolucję, zaś hasła z jej podpisem odzwierciedlają to optymistyczne podejście. Zamiast pouczać, zachęcają do refleksji i dyskusji oraz konstruktywnego, ale też krytycznego spojrzenia. Ich największy zbiór – w kilkudziesięciu językach – dostępny jest na www.loesje.org.

Dzięki zasobom online z plakatów można korzystać bez dodatkowej konsultacji z Loesje. Wystarczy pobrać je jako pliki pdf i zadbać o ich niekomercyjne wykorzystanie.