Twórczo o emocjach

Loesje

W drugiej połowie grudnia Loesje zorganizowała na Jazdowie pierwszy cykl warsztatów skierowany do młodzieży.

Był okazją do spotkań w twórczej atmosferze oraz eksplorowania własnej kreatywności i konstruktywnych rozmów o emocjach i komunikowaniu. Efektem warsztatów są nowe plakaty podpisane imieniem Loesje, a także scenariusze edukacyjne, które łączą sposoby wyrażania emocji z technikami kreatywnego pisania.

Między 20 a 30 grudnia w domku Partnerstwa Otwarty Jazdów odbyło się sześć spotkań:
  • warsztaty rozmawiania o emocjach z Zosią Żmijewską,
  • dwa warsztaty improwizacji teatralnej z Agnieszką Matan,
  • dwie sesje kreatywnego pisania z Loesje,
  • warsztaty podstaw polskiego języka migowego (PJM) z Arturem Werblem.

Były okazją, aby poćwiczyć identyfikowanie i nazywanie emocji, poznać PJM i różnice między PJM i językiem polskim, a także nauczyć się efektywnych metod rozwijania własnej kreatywności i radzenia sobie ze zbędnym (samo)ocenianiem pomysłów.

Warsztaty posłużyły również jako inspiracja do stworzenia trzech nowych scenariuszy edukacyjnych, które łatwo zaadaptować do zajęć z różnymi grupami wiekowymi. Można je z powodzeniem wykorzystać do samodzielnej pracy.

Ćwiczenia podpowiadają na przykład, jak krok po kroku wypracować nowe nazwy stanów emocjonalnych, czerpiąc z własnych skojarzeń i kreatywnego potencjału języka polskiego. Zachęcają też do korzystania z krótkich form poetyckich, lepieja i haiku, które mogą stać się kolejnym sposobem, by twórczo wyrażać emocje.

Inne zasoby edukacyjne przygotowane przez Loesje zabrane są w tematycznej zakładce:

Na Jazdowie odbyły się dwie sesje kreatywnego pisania Loesje, podczas których powstały nowe plakaty.
Warsztaty Loesje pobudzają twórcze myślenie, inspirują do zabawy schematami językowymi, a także wyrażania myśli w postaci niekonwencjonalnych haseł.
Gotowe plakaty dostępne są w zasobach na www.loesje.org, dzięki czemu można z nich korzystać bez dodatkowej konsultacji z Loesje. Wystarczy pobrać je jako pliki pdf i zadbać o ich niekomercyjne wykorzystanie.

Plakaty Loesje - projekt "Kreatywność | w głowie się nie mieści"
Warsztaty Loesje, fot. Anna Liminowicz
czyli po polsku Lusia lub Luśka

To pełna energii, wiecznie młoda duchem Holenderka. Użyczyła imienia grupie osób, które wierzą, że plakaty mogą spowodować rewolucję, zaś hasła z jej podpisem odzwierciedlają to optymistyczne podejście. Zamiast pouczać, zachęcają do refleksji i dyskusji oraz konstruktywnego, ale też krytycznego spojrzenia. Ich największy zbiór – w kilkudziesięciu językach – dostępny jest na www.loesje.org.