Dlaczego impro

Loesje

Pod koniec listopada odbędą się dwa wieczory gier improwizowanych, podsumowujące cykl jesiennych warsztatów impro na warszawskim Osiedlu Jazdów.

Październikowe i listopadowe warsztaty na Jazdowie były pogłębionym treningiem impro, który:

  • uczył spontanicznego wymyślania scen improwizowanych,
  • pogłębiał umiejętność zgadzania się i współpracy w grupie,
  • rozwijał pewność siebie podczas występów publicznych,
  • a także uczył przydatnych na co dzień technik aktorskich.

Podstawą warsztatów były gry improwizowane, czyli proste formy sceniczne wykorzystywane przez komików i komiczki w trakcie spektakli.

Gry improwizowane są narzędziem artystycznym, które uruchamia indywidualne pokłady kreatywności podczas pracy w grupie. W atmosferze zabawy i akceptacji pomagają spróbować swoich sił na scenie, dzięki czemu są rozwijające dla każdej osoby, która szuka nowych umiejętności, inspiracji i technik twórczych. Są formą rozrywki i zabawy, a także okazją do ćwiczenia swojej kreatywności i umiejętności przydatnych na co dzień: zgadzania się, słuchania, spontaniczności i współpracy.

25.11, sobota, godz. 16:45
Galeria Apteka Sztuki, al. Wyzwolenia 3/5
28.11, wtorek, godz. 18:00
Domek Państwomiasto, ul. Jazdów 3/12

Cykl warsztatów zwieńczą dwa otwarte wieczory gier impro. Swoich sił w improwizacji na scenie spróbują uczestniczki i uczestnicy warsztatów na Jazdowie, a poprowadzą je stołeczne improwizatorki i edukatorki ze Szkoły Impro:

  • Agnieszka Matan i Marta Iwaszkiewicz – 25 listopada;
  • Ewa Gryczon – 28 listopada.

Na oba wydarzenia wstęp jest wolny.
Zapraszamy osoby w każdym wieku. Dzieci – pod opieką osób dorosłych.

Oba wieczoy odbędą się z tłumaczeniem na/z polski język migowy (PJM). Tłumaczą: Marlena Florczyk i Emilia Szuchniewicz (Fundacja Kultury Bez Barier).

Improwizacja teatralna to doskonałe laboratorium interakcji społecznych. Opiera się na konstruktywnym praktykowaniu umiejętności, o których socjolog Erving Goffman pisał w kontekście „pracy nad twarzą” (facework). To okazja do ćwiczenia „dawania twarzy”, a czasem „ratowania twarzy” – wspierania wizerunku osoby, z którą wchodzimy w bezpośrednią interakcję. To współpraca na rzecz budowania pozytywnego wizerunku i „twarzy”, na jakiej zależy innej osobie.

W impro polega to na przyjmowaniu pomysłów innych osób i wspólnego rozwijania ich bez oceniania. W drugą stronę – na proponowaniu pomysłów, z którymi druga osoba będzie czuć się komfortowo. Zaś w momentach impasu twórczego innej osoby będzie to wnoszenie podpowiedzi, które uzupełniają pomysł i ratują sytuację, a tym samym „twarz” innej osoby. I nie tylko – wspieranie innej osoby w budowaniu „twarzy” pozwala wypracować „twarz” nam samym – jako osoby podającej rękę i współpracującej z grupą.

ebook Loesje Wyobraźnia zbiór reguł jest nieograniczony AL

Loesje

czyli po polsku Lusia lub Luśka

To pełna energii, wiecznie młoda duchem Holenderka. Użyczyła imienia grupie osób, które wierzą, że plakaty mogą spowodować rewolucję, zaś hasła z jej podpisem odzwierciedlają to optymistyczne podejście. Zamiast pouczać, zachęcają do refleksji i dyskusji oraz konstruktywnego, ale też krytycznego spojrzenia. Ich największy zbiór – w kilkudziesięciu językach – dostępny jest na www.loesje.org.

Dzięki zasobom online z plakatów można korzystać też bez dodatkowej konsultacji z Loesje. Wystarczy pobrać je jako pliki pdf i zadbać również o ich niekomercyjne wykorzystanie.