Murale Loesje

Utrzymane w minimalistycznej stylistyce murale z tekstami z plakatów Loesje pojawiły się dotychczas w Warszawie na Pradze Północ, Pradze Południe, Targówku oraz na Muranowie.

Pierwszy w Warszawie i Polsce mural Loesje powstał na Pradze Północ na początku grudnia 2011 roku. Tekst "Im dłużej czekasz na przyszłość tym będzie krótsza" zagościł na ulicy Stalowej 38. Mural, utrzymany w czarno-białej stylistyce, przypomina wielkoformatowy plakat Loesje.

Stalowa 38 mural
WIĘCEJ O MURALU NA STALOWEJ 38


W październiku 2013 na Pradze Południe powstały cztery nowe murale.
Znalazły się na nich teksty Loesje wybrane podczas otwartych warsztatów kreatywnego pisania, które odbyły się w kawiarni Cafe Baobab na Saskiej Kępie:

  • Umysł / otwarte 24h – na ścianie budynku przy ul. Międzynarodowej 56
  • Zrób komuś dzień dobry – przy ul. Walecznych 61
  • Z punktu widzenia drogi mlecznej / wszyscy jesteśmy ze wsi – przy ul. Lubelskiej 30/32, w sąsiedztwie Dworca Wschodniego
  • Pierwszy krok rzadko bywa do tyłu – przy ul. Grochowskiej 292

Realizacje utrzymane są w minimalistycznej stylistyce, charakterystycznej dla plakatów Loesje. Podkreśla ona, że najważniejszą wartością plakatów Loesje jest tekst i jego przesłanie, a nie atrakcyjna kolorystycznie forma.

Lubelska_30_32
Lubelska 30/32, od strony Dworca Wschodniego

Miedzynarodowa_56
Międzynarodowa 56

Walecznych_61
Walecznych 61

Grochowska_292
Grochowska 292

JAK POWSTAWAŁY MURALE NA PRADZE POŁUDNIEJesienią w 2015 kolejne wielkoformatowe murale powstały na Targówku i Pradze Północ, w ramach projektu MIASTO MYŚLI, zrealizowanego z Fundacją Sztuki Arteria:

  • Nie rozmawiaj z nieznajomymi / bo jeszcze kogoś poznasz – przy ul. Gościeradowskiej 9, od strony ul. Olgierda
  • Prz szłość – przy ul. Jadowskiej 7, od strony ul. Wołomińskiej


Goscieradowska9
Gościeradowska 9, © Loesje Polska


Jadowska7
Jadowska 7, © Loesje Polska

Wszystkie murale w Warszawie powstały w ramach działań Loesje w obrębie Fundacji Sztuki Arteria.
W latach 2013-15 murale zostały zrealizowane we współpracy z Fundacją Vlepvent i Domem Kultury V9 oraz dzięki wsparciu finansowemu m.st. Warszawy.


MURAL W SZCZECINIE

"Wpisz w nawigację / podróż w nieznane" - to hasło od końca maja 2019 roku widzą podróżni wjeżdżający pociągiem ze Szczecina i wyjeżdżający z miasta. Minimalistyczny mural zagościł na ścianie budynku przy ulicy Kolumba 3, w pobliżu Dworca Głównego PKP.

Szczecin mural

Mural stworzono w ramach miejskich projektów "Niwelacja błędów infrastrukturalnych poprzez sztukę ulicy - Street Art" oraz "Poprawa estetyki przestrzeni miasta Szczecin".