Język migowy na Jazdowie

Polski język migowy jest zupełnie inny niż język polski foniczny. Dlaczego? Wyjaśnią to w teorii i praktyce warsztaty podstaw PJM na Osiedlu Jazdów w Warszawie.

  • Jak zacząć komunikację w polskim języku migowym?
  • Jak zamigać swoje imię?
  • Co oznacza, że PJM to język wizualno-przestrzenny?
  • I dlaczego PJM jest zupełnie inny niż foniczny język polski?

W podstawy polskiego języka migowego wprowadzi Artur Werbel – tłumacz i lektor PJM, który jest jego pierwszym językiem. Jest nauczycielem i wychowawcą, a także wieloletnim działaczem na rzecz społeczności osób Głuchych. Współprowadzi Fundację Akademia Młodych Głuchych (FAMG).

W maju i czerwcu na Jazdowie odbędą się dwa niezależne od siebie warsztaty podstaw PJM:

  • 10.05, piątek, 17:15 ◦ wstęp wolny, polecamy zapisy→
  • 09.06, niedziela, 11:30 ◦ wstęp wolny, polecamy zapisy→
  • Miejsce: domek Państwomiasto, ul. Jazdów 3/12

Warsztaty odbywają się na poziomie otwartym. Zapraszamy dzieci, młodzież i osób dorosłe – dzieci zapraszamy pod opieką dorosłych.
Do aktywnego udziału nie jest potrzebna wcześniejsza wiedza o PJM ani innym języku migowym.

Spotkania odbywają się z tłumaczeniem z/na PJM.

PJM

❝ Ze względu na swój wizualno-przestrzenny charakter, PJM ma swoistą gramatykę, własne zasady budowy zdań, a także inaczej opisywane są zdarzenia, przedmioty, osoby.

PJM składa się z kilku istotnych elementów: mimiki, gestów i znaków kulturowych. Jest używany w codziennej komunikacji przez społeczność Głuchych w Polsce i stanowi ich naturalny język. Coraz częściej mówi się o tym, że różnica między Głuchymi a słyszącymi polega nie tylko na stosowanym przez nich języku, lecz także na tożsamości społeczno-kulturowej.

Polski język migowy jest językiem całkowicie odrębnym od języka polskiego. Komunikacja między osobami posługującymi się PJM jest możliwa dzięki układom dłoni, lokacji, ruchowi i sygnałom niemanualnym przekazywanym w przestrzeni.

Istotną rolę odgrywa też mimika twarzy, bez której byłoby trudno zrozumieć przekaz. Pełni ona funkcję emocjonalną, gramatyczną oraz leksykalną. ❞

Tak Artur Werbel opisuje PJM w artykule „Loesje w świecie języka migowego”.

Artykuł stanowi rozdział książki „Wyobraźnia | zbiór reguł jest nieograniczony„, wydanej przez Loesje i dostępnej również w formie nieodpłatnego e-booka.

Warsztaty Loesje goszczą na Jazdowie od 2020 roku. Z czasem ta zielona przestrzeń stała się dla Loesje inspiracją do przygotowania spacerownika „Myślę własnymi ścieżkami„, z którym można zwiedzić Osiedle Jazdów w nietypowy sposób. Ma charakter notesu kreatywnego, który pobudza twórcze myślenie, a także zachęca do obserwacji przyrody i detali architektury wokół.

Spacerownik podpowiada m.in. jak stworzyć mapę myśli, haiku czy baśń, a wszystkie ćwiczenia włączone w notes dostępne są również w PJM (polskim języku migowym).

Zadania ze spacerownika można wykonać w dowolnej kolejności. Ich układ w notesie ułatwia skorzystanie z pomysłów z pierwszego ćwiczenia do wykonania kolejnych.

Po indywidualnych modyfikacjach, ćwiczenia można łatwo wykonać w dowolnej innej przestrzeni, np. w parku.