Kreatywnie w marcu
W marcu Loesje zaprasza na dwie sesje kreatywnego pisania na Osiedlu Jazdów w Warszawie.
W tym roku na Jazdowie pownie odbędą się również warsztaty podstaw polskiego języka migowego (PJM) oraz improwizacji teatralnej (impro) i kreatywnego pisania z tłumaczeniem na PJM.
- 01.03, piątek, 17:30 ◦ Mniej rzeczy więcej rzeczywistości
- wstęp wolny, polecamy zapisy→
- 23.03, sobota, 15:00 ◦ Zdrowe miasta rosną w cieniu drzew
- wstęp wolny, polecamy zapisy→
- Miejsce: domek Państwomiasto, ul. Jazdów 3/12
Warsztaty pobudzają twórcze myślenie i inspirują do zabawy schematami językowymi, metaforami i wieloznacznością słów. Podpowiadają, jak dzięki technikom kreatywnego pisania wyrażać myśli w postaci zwięzłych, niekonwencjonalnych haseł.
Spotkania bazują na prostych i efektywnych metodach pisania w grupie, które są pomocne również w rozwijaniu indywidualnych umiejętności pisarskich.
Warsztaty kreatywnego pisania Loesje odbywają się na poziomie otwartym. Do aktywnego udziału nie jest potrzebne doświadczenie w technikach twórczego pisania.
Warsztaty Loesje goszczą na Jazdowie od 2020 roku. Z czasem ta zielona przestrzeń stała się dla Loesje inspiracją do przygotowania spacerownika „Myślę własnymi ścieżkami„, z którym można zwiedzić Osiedle Jazdów w nietypowy sposób. Ma charakter notesu kreatywnego, który pobudza twórcze myślenie, a także zachęca do obserwacji przyrody i detali architektury wokół.
Spacerownik podpowiada m.in. jak stworzyć mapę myśli, haiku czy baśń, a wszystkie ćwiczenia włączone w notes dostępne są również w PJM (polskim języku migowym).
Zadania ze spacerownika można wykonać w dowolnej kolejności. Ich układ w notesie ułatwia skorzystanie z pomysłów z pierwszego ćwiczenia do wykonania kolejnych.
Po indywidualnych modyfikacjach, ćwiczenia można łatwo wykonać w dowolnej innej przestrzeni, np. w parku.
Loesje
czyli po polsku Lusia lub Luśka
To pełna energii, wiecznie młoda duchem Holenderka. Użyczyła imienia grupie osób, które wierzą, że plakaty mogą spowodować rewolucję, zaś hasła z jej podpisem odzwierciedlają to optymistyczne podejście. Zamiast pouczać, zachęcają do refleksji i dyskusji oraz konstruktywnego, ale też krytycznego spojrzenia. Ich największy zbiór – w kilkudziesięciu językach – dostępny jest na www.loesje.org.
Dzięki zasobom online z plakatów można korzystać też bez dodatkowej konsultacji z Loesje. Wystarczy pobrać je jako pliki pdf i zadbać również o ich niekomercyjne wykorzystanie.