Kreatywnie w marcu

Grafika ilustracyjna Loesje

W marcu Loesje zaprasza na dwie sesje kreatywnego pisania na Osiedlu Jazdów w Warszawie.

W tym roku na Jazdowie pownie odbędą się również warsztaty podstaw polskiego języka migowego (PJM) oraz improwizacji teatralnej (impro) i kreatywnego pisania z tłumaczeniem na PJM.

  • 01.03, piątek, 17:30 ◦ Mniej rzeczy więcej rzeczywistości
  • 23.03, sobota, 15:00 ◦ Zdrowe miasta rosną w cieniu drzew
  • Miejsce: domek Państwomiasto, ul. Jazdów 3/12

Warsztaty pobudzają twórcze myślenie i inspirują do zabawy schematami językowymi, metaforami i wieloznacznością słów. Podpowiadają, jak dzięki technikom kreatywnego pisania wyrażać myśli w postaci zwięzłych, niekonwencjonalnych haseł.

Spotkania bazują na prostych i efektywnych metodach pisania w grupie, które są pomocne również w rozwijaniu indywidualnych umiejętności pisarskich.

Warsztaty kreatywnego pisania Loesje odbywają się na poziomie otwartym. Do aktywnego udziału nie jest potrzebne doświadczenie w technikach twórczego pisania.

Warsztaty Loesje goszczą na Jazdowie od 2020 roku. Z czasem ta zielona przestrzeń stała się dla Loesje inspiracją do przygotowania spacerownika „Myślę własnymi ścieżkami„, z którym można zwiedzić Osiedle Jazdów w nietypowy sposób. Ma charakter notesu kreatywnego, który pobudza twórcze myślenie, a także zachęca do obserwacji przyrody i detali architektury wokół.

Spacerownik podpowiada m.in. jak stworzyć mapę myśli, haiku czy baśń, a wszystkie ćwiczenia włączone w notes dostępne są również w PJM (polskim języku migowym).

Zadania ze spacerownika można wykonać w dowolnej kolejności. Ich układ w notesie ułatwia skorzystanie z pomysłów z pierwszego ćwiczenia do wykonania kolejnych.

Po indywidualnych modyfikacjach, ćwiczenia można łatwo wykonać w dowolnej innej przestrzeni, np. w parku.

ebook Loesje Wyobraźnia zbiór reguł jest nieograniczony AL

Loesje

czyli po polsku Lusia lub Luśka

To pełna energii, wiecznie młoda duchem Holenderka. Użyczyła imienia grupie osób, które wierzą, że plakaty mogą spowodować rewolucję, zaś hasła z jej podpisem odzwierciedlają to optymistyczne podejście. Zamiast pouczać, zachęcają do refleksji i dyskusji oraz konstruktywnego, ale też krytycznego spojrzenia. Ich największy zbiór – w kilkudziesięciu językach – dostępny jest na www.loesje.org.

Dzięki zasobom online z plakatów można korzystać też bez dodatkowej konsultacji z Loesje. Wystarczy pobrać je jako pliki pdf i zadbać również o ich niekomercyjne wykorzystanie.