Kreatywnie o wampirach i języku

Kreatywnie o wampirach i języku - warsztaty Loesje

W ostatni weekend sierpnia Loesje zaprasza do Zaczarowanego Ogrodu na Jazdowie na warsztaty kreatywnego pisania inspirowane tematyką wampirów i sprawczością języka.

28.08, sobota, 16:30

kreatywne pisanie: wampiry
zapisy od 25.08 od 16:00 →

29.08, niedziela, 16:30

kreatywne pisanie: język
zapisy od 26.08 od 16:00 →

Warsztaty pobudzają twórcze myślenie, inspirują do zabawy schematami językowymi i wyrażania swoich myśli w postaci zwięzłych, niekonwencjonalnych haseł. Podpowiadają też, jak kreatywnie korzystać z wieloznaczności słów i związków frazeologicznych.

Podczas warsztatów w sobotę tematy zaczerpniemy z wyobrażeń związanych z wampirami. Jako postać wielowymiarowa, wampir znany jest w wierzeniach ludowych różnych krajów, choć obecnie często kojarzony z popkulturą lub wampiryzmem emocjonalnym. Podczas spotkania zajmiemy się wszystkimi tymi aspektami.

Z kolei w niedzielę przyjrzymy się sprawczości języka – w tym cenzurze, propagandzie, wywieraniu wpływu za pomocą słów.

Ponieważ warsztaty Loesje wykorzystują proste, ale efektywne techniki pracy grupowej i uniwersalne metody pomocne w rozwijaniu umiejętności pisarskich, do udziału w spotkaniach nie jest potrzebne wcześniejsze doświadczenie w zakresie twórczego pisania.

Po sesji pisania wybrane teksty trafiają na warsztaty redakcyjne, po której najbardziej inspirujące hasła tworzą kolejną serię plakatów podpisanych imieniem Loesje.
Gotowe plakaty udostępniane są w zasobach na www.loesje.org.

Zaczarowany Ogród to otwarta przestrzeń artystyczna na warszawskim Osiedlu Jazdów, zlokalizowana w domku fińskim przy ulicy Jazdów 3/17. Można do niej wejść furtką przy ścieżce od ulicy Jazdów lub od ulicy Johna Lennona.

Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych wydarzenia odbywają się w ogrodzie, w przypadku niepogody – wewnątrz domku.

Co zabrać na wydarzenia w plenerze?
 • Maseczkę ochronną – korzystanie z niej będzie obowiązkowe, jeśli warsztaty przeniosą się do wnętrza
  • Jeśli czujesz się z tym wymogiem niekomfortowo – prosimy, zrezygnuj z udziału. Zaczekaj na warsztaty, gdy będzie możliwe organizowanie wydarzeń bez zachowywania środków ostrożności.

 • Opcjonalnie:
  • koc lub siedzisko – ponieważ w ogrodzie dostępne są tylko plastikowe krzesełka lub/i stołki, dla wygody można zabrać własne siedzisko,
  • ubranie z długim rękawem – będzie przydatne późniejszym popołudniem i jako ochrona przed komarami,
  • preparat odstraszający komary,
  • własny długopis, podkładkę – zapewniamy długopisy oraz jednorazowe podkładki z tektury, a jeśli wolisz, możesz wziąć własne rzeczy.
Osiedle Jazdów - mapa z Zaczarowanym Ogrodem

Loesje zaprasza do Zaczarowanego Ogrodu także w dwa pierwsze weekendy września:

 • 04.09, 15:15 – spotkanie: Odważniej! Jak improwizacja wspomaga kreatywne myślenie?
 • 04.09, 16:30 – warsztaty kreatywnego pisania inspirowane nazwami miejscowymi
 • 05.09, 16:30 – warsztaty redakcji końcowej i nowa seria plakatów Loesje
 • 11.09, 15:15 – wykład/spotkanie: Zwięźle, zmyślnie i z polotem
 • 11.09, 16:30 – warsztaty translatorskie Loesje
 • 12.09, 15:15 – wykład/spotkanie: Jak z tekstu zrobić petardę?
 • 12.09, 16:30 – warsztaty redakcji końcowej i nowa seria plakatów Loesje

Szczegóły →

Zapisy
 • na wszystkie wydarzenia obowiązują bezpłatne wejściówki,
 • wejściówki dostępne są na trzy dni przed danym wydarzeniem w serwisie Evenea,
 • korzystaj z wejściówek rozważnie – jeśli nie masz pewności, że możesz przyjść na dane wydarzenie, zaczekaj na takie, na które na pewno masz czas,
 • podczas wydarzeń obowiązuje także zachowanie środków ostrożności dostosowanych do bieżącej sytuacji epidemiologicznej.

Język polski jest przyjazny

Program wydarzeń na Jazdowie odbywa się pod hasłem zaczerpniętym z plakatu Loesje:

Język polski jest przyjazny / merda ogonkami

Jest kontynuacją działań Fundacji Loesje Polska z zakresu edukacji kulturalnej z zeszłego roku. Kolejne warsztaty i spotkania odbędą się w różnych lokalizacjach w Warszawie w drugiej połowie września i na początku października. Będą dodatkową okazją, by kreatywnie spojrzeć na język i jego twórczy potencjał.
Jesienią ukaże się również publikacja edukacyjna, która zbierze i poszerzy tematykę wykładów i spotkań towarzyszących warsztatom Loesje.

Loesje

po polsku Lusia lub Luśka

To pełna energii, wiecznie młoda duchem Holenderka. Użyczyła imienia grupie osób, które wierzą, że plakaty mogą spowodować rewolucję, a hasła z jej podpisem odzwierciedlają to optymistyczne podejście. Zamiast pouczać, zachęcają do refleksji i dyskusji, a także krytycznego, ale konstruktywnego spojrzenia. Ich największy zbiór – w kilkudziesięciu językach – dostępny jest na www.loesje.org.

Dzięki zasobom online, z plakatów możesz skorzystać w dowolnym momencie i bez dodatkowej konsultacji z Loesje. Wystarczy, że pobierzesz je jako pliki pdf i zadbasz o ich niekomercyjne wykorzystanie.