Nowe plakaty – luty 2022 

Loesje Polska

Zaczęliśmy już prace nad kalendarzem na 2023, a w każdej edycji dbamy o to, żeby jak najwięcej haseł nie powtarzało się.
Ostatnie egzemplarze tegorocznej zrywki są jeszcze w sklepie Loesje.

Zrywka Loesje na rok 2022

Pierwszy sposób na nowe plakaty

Jak się tworzy nowe plakaty? Podstawowym sposobem na powstawanie nowych plakatów są warsztaty Loesje. Składają się one z grupowego, kreatywnego pisania i redakcji końcowej.
Na redakcji zajmujemy się dostosowaniem najbardziej trafnych tekstów tak, aby nabrały zwięzłej formy i przedstawiały wartości Loesje. Przeczytaj więcej o przebiegu warsztatów 🠒


Drugi sposób na plakaty

Drugim sposobem na nowe polskie teksty jest tłumaczenie plakatów, które stworzyły inne grupy Loesje, np. w Holandii, Niemczech, Czechach.
Obecnie w zasobach Loesje są plakaty w 35 językach, więc jest w czym wybierać.

Warsztaty translatorskie podobne są do redakcji końcowej.
W ich trakcie nic nie piszemy, tylko zastanawiamy się, jak oddać po polsku treść plakatu, a jednocześnie dostosować go do innej rzeczywistości kulturiwem. Czasem jest to w miarę wierny przekład, czasem jest to kreatywna interpretacja.

O wyzwaniach w przekładzie krótkich tekstów pisze więcej Damian Bednarz w artykule ’Zwięźle, zmyślnie, z polotem’, który stanowi rozdział książki ’Wyobraźnia | zbiór reguł jest nieograniczony, dostępnej również w formie nieodpłatnego e-booka.

Plakaty z lutego 2022

Lutowe, polskie plakaty są właśnie przekładem z innych języków. Jakie poruszyliśmy w nich tematy?
Jest coś o zimie i o wiośnie. O aktywizmie, prawach kobiet, pracy, której powinno być mniej, a także obietnicach wyborczych. Zapraszamy do ściągania, drukowania i dzielenia się z innymi.

Te i inne plakaty możesz nieodpłatnie pobrać jako pdf i wydrukować. Bez konsultacji z Loesje korzystaj z nich w sposób niekomercyjny, np. powieś na tablicy ogłoszeń, używaj w pracy z młodzieżą.
Nowe plakaty zawsze znajdziesz tu: www.loesje.org